Dienvidamerikā un Ziemeļamerikā naktī no 14. uz 15.aprīli būs vērojams pilns Mēness aptumsums. Daudzviet to gaida kā svētkus un rīko kopīgus debesu vērošanas pasākumus. Interesanti, ka senatnē pastāvējuši un arī mūsdienās saglabājušies mītiski, pat biedējoši šīs dabas parādības skaidrojumi.
Kā liecina spāņu kolonizatoru novērojumi par inku valsts tradīcijām, Centrālamerikā cilvēki savulaik ticējuši, ka Mēness aptumsuma vaininieks ir jaguārs, kurš uzbrūk debesu spīdeklim un cenšas to aprīt.
Ļaudis arī baidījušies, ka pēc Mēness apēšanas milzu jaguārs metīsies virsū Zemei, lai apēstu cilvēkus. Inki centušies to nepieļaut un aptumsuma laikā izturējušies draudīgi un trokšņaini. Šai nolūkā, skatoties uz Mēnesi, tikuši vicināti ieroči un kūdīti suņi, lai ar to rejām aizbaidītu neganto plēsēju.
Savukārt senajā Divupē astronomi spējuši paredzēt Mēness aptumsumus un tiem gatavojušies, ticēdami, ka gaidāms mēģinājums nolaupīt karali. Lai to novērstu, karalis ticis nomaskēts par parastu cilvēku, bet viņa vietā uz laiku valdnieka godā iecelts kāds cits – acīmredzot vieglāk upurējams – cilvēks.
Kā raksta National Geographic, arī mūsdienās saglabājušies nezinātniski dabas parādības skaidrojumi. Tā, piemēram, Rietumāfrikas valstīs Togo un Beninā pastāv uzskats, ka aptumsuma laikā Saule cīnās ar Mēnesi un cilvēku spēkos ir šo cīņu apturēt. Lai to paveiktu, tiem jāsanāk kopā un jāatrisina savstarpējas nesaskaņas un seni strīdi.
Ref: 111.111.103.972