Pēdējā desmitgadē Latvijā darbavietās gājuši bojā ap 430 strādājošo

Šogad darbavietās Latvijā ir notikuši 40 letāli nelaimes gadījumi un vēl šobrīd tiek izmeklēti 12 nelaimes gadījumi, kuru cēlonis varētu būt dabīgā nāve.

Pagājušajā gadā šajā periodā bija notikuši 27 letālie nelaimes gadījumi, liecina Valsts darba inspekcijas statistika.

Pēdējos desmit gados Latvijā darbavietās ir gājuši bojā vairāk nekā 430 darbinieki, vēl vairāki tūkstoši ir guvuši smagas traumas. Tas nozīmē, ka gadā gandrīz 40 cilvēku neatgriežas no darba, savukārt katrs piektais turpina sadzīvot ar darbā gūtām veselības problēmām, portālu BNN informē Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts.

«Latvijā ir daudz atbildīgu un tālredzīgu uzņēmumu, kas rūpējas ne tikai par esošajiem darbiniekiem, bet investē arī nākotnes darbinieku sagatavošanā. Tomēr ar katru gadu palielinās plaisa starp šiem uzņēmumiem un tiem, kuri labākajā gadījumā ievēro tiesību aktu minimālās prasības un darbiniekus uztver kā instrumentu īstermiņa mērķu sasniegšanā. Lai gan ikgadējā Ilgtspējas indeksā piedalās Latvijas drosmīgākie un atbildīgākie uzņēmumi, demonstrējot tālredzīgu pieeju, tomēr arī te vidējie rezultāti viszemākie ir tieši darba vides sadaļā,» norāda Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane.

Spriežot par valsts attīstību, uzņēmumu vadītāji pētījumos norāda – laba darba vide un rūpes par darbiniekiem ir galvenais to sekmējošais faktors, bet, nonākot līdz sava uzņēmuma ilgtspējai, priekšplānā izvirzās stabils noiets uzņēmuma produkcijai vai pakalpojumiem. Pētījumi un pieredze rāda, ka darba devēji darba aizsardzību biežāk uztver kā izdevumus un šķēršļus, nevis kā iespēju uzlabot uzņēmuma darbību. Vienlaicīgi Eiropas Savienības valstīs ar darbu saistītie veselības traucējumi rada zaudējumus 2,6-3,8% apmērā no iekšzemes kopprodukta.

«Cik bieži mēs ikdienā nepaliekam vienaldzīgi un norādām uz kļūdām saviem darba devējiem, kolēģiem? Puse jeb 47% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka darba apstākļi Latvijā ir slikti, tomēr tikai katrs ceturtais darbinieks savam darba devējam ir ieteicis, kā uzlabot darbavietu,» uzsver Helmane.

Pieaugot darbavietās bojā gājušo skaitam, ir palielinājies arī to nodarbināto skaits, kuri uzskata, ka slikti un nedroši darba apstākļi un nesakārtota darba vide ir iemesls viņu neapmierinātībai ar darbu. Kamēr nodarbinātie Latvijā sagaida arvien lielākas uzņēmuma rūpes par darbiniekiem un darba vidi, tikmēr uzņēmējiem fokuss uz darba vides aspektu nodrošināšanu, manāmi samazinās. «Turpretī pasaulē gan uzņēmumu vadītāji, gan to darbinieki apzinās labu izturēšanos pret darbiniekiem kā uzticības pamatu, un turpina ieguldīt darba vides attīstībā,» piebilst Helmane.

Sabiedrības spiediens lielā mērā var ietekmēt uzņēmumu darbību, diemžēl pētījumi liecina, ka Latvijā iedzīvotāji joprojām neizmanto savas tiesības izvēlēties. Salīdzinot ar datiem Eiropā (ap 70%), Latvijas iedzīvotāji gandrīz divreiz retāk (39%) pēdējā gada laikā ir atteikušies no tādu uzņēmumu precēm un pakalpojumiem, kuru rīcību tie neatbalsta.

Ref: 102.000.102.8725

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas