Pēdējos gados ir novērojams Valsts probācijas dienesta (VPD) klientu skaita pieaugums, kas ir saistāms ar izmaiņām Krimināllikumā, preses konferencē par godu VPD 15 gadu jubilejai stāsta VPD vadītājs Mihails Papsujevičs.
Viņš norāda, ka 2017.gada laikā kopumā VPD uzraudzībā bija 18 195 klienti, salīdzinoši 2013.gadā dienesta uzraudzībā bija 17 383 klienti. Vidēji katru gadu VPD uzraudzībā ir par 200 klientiem vairāk nekā gadu iepriekš. Šāds pieaugums novērojams, jo tiesas arvien biežāk piemēro dažādus, ar brīvības atņemšanu nesaistītus sodus, teic Papsujevičs.
Visvairāk ir tādu klientu, kam piemērots piespiedu darbs, piemēram, pērn tiesas piespiedu darbu esot piemērojušas teju 9 000 gadījumos. Papsujevičs arī iezīmēja tendenci, ka pēdējos gados krīt piespiedu darba apmērs, kas piemērots bērniem, taču viņš to saistīja ar vispārējo demogrāfisko situāciju Latvijā.
Ieskicējot pēdējos piecos gados VPD paveikto, Papsujevičs izcēla papildsoda – probācijas uzraudzība, ieviešanu. Tāpat viņš norādīja, ka VPD tagad ir tiesības noteikt ierobežojumus un pienākumus nosacīti notiesātajiem un pirmstermiņa atbrīvotajiem.
VPD vadītājs arī norādīja, ka dienests veic obligātā izvērtēšanas ziņojuma sagatavošanu par katru dzimumnoziedznieku pirmstiesas stadijā. Viņš piebilda, ka tas ir laikietilpīgs darbs un vidēji viens VPD darbinieks mēnesī spēj sagatavot deviņus šādus ziņojumus.
Tāpat Papsujevičs akcentēja VPD starpinstitucionālo sadarbību ar citām iestādēm darbā ar dzimumnoziedzniekiem, it īpaši tiem, kuriem ir risks atkārtot savus noziegumus. Šādos gadījumos speciālisti sastāda rīcības plānu un koordinē darbības, lai novērstu jaunus noziegumus un apzinātu cietušā vajadzības.
Papsujevičs arī pieskārās jautājumam par darbu ar bērniem un jauniešiem, norādot, ka VPD padziļināti šim jautājumam pievērsās 2016.gadā. Viņš uzsvēra, ka VPD, balstoties uz pētījumiem, ir izstrādājis sociālās korekcijas programmu darbam ar šo grupu. Vadītājs arī norādīja, ka citas valstis ir paudušas interesi pārņemt VPD izmantoto praksi.