Pētījums: Alkohola patēriņš Lietuvā krīt, taču ne stingro likumu dēļ

Alkohola patēriņš Lietuvā pakāpeniski samazinās, taču tam ir maza saistība ar nodokļu celšanu un valdības ierobežojumiem grādīgu dzērienu lietošanai, par Viļņas Universitātes pētījumu ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Lietuviešu alkohola patēriņa pētījums liecina, ka iedzīvotāju savos grādīgo dzērienu lietošanas paradumos aizvien vairāk sāk līdzināties Rietumu iedzīvotājiem.

«Kopējais alkohola patēriņš mazinās, mazāk cilvēku dzer ik nedēļu un ar vien vairāk to dara divas līdz trīs reizes mēnesī un tikai īpašos gadījumos,» stāsta Viļņas Universitātes profesore Vita Karpušiene (Vita Karpušienė). «Mūsu paradumi kļūst aizvien rietumnieciskāki.»

Pērn lietuvieši, kuri vecāki par 15 gadiem, vidēji izdzēra 13,8 litrus tīra alkohola. Legālā alkohola pārdošanas apjomi aizvadītajā gadā kritušies par 7%, tomēr daudzi grādīgos dzērienus devušies iegādāties Latvijā vai Polijā. Līdz ar to pētnieki pieļauj, ka alkohola patēriņš kopumā krities par procentu.

Zinātnieki arī izvērtēja, kāda ietekme bijusi valdības darbam, proti, akcīzes nodokļa celšanai, tirgošanas laika ierobežošanai, alkohola reklāmas aizliegšanai un vecuma, no kura ļauts lietot alkoholu, paaugstināšanai.

Karpušiene norāda, ka patēriņa samazinājums ir daļa no ilgtermiņa parādības, kas sākās par 2009.gadu, taču tas vairāk bija kultūras, ne valdības darba jautājums.

Valstij uz lietuviešu dzeršanas paradumiem nav bijusi zīmīga ietekme.

Lietuvas Biznesa konfederācijas prezidents Valds Sutks (Valdas Sutkus) uzskata, ka augstāki nodokļi alkoholam liek cilvēkiem doties uz citām valstīm, lai iepirktos. Pētījums liecina, ka lietuvieši ārzemēs iegādājās alkoholu trīs reizes biežāk nekā agrāk.

Pēc Karpušienes domām, dažiem no valsts noteiktajiem ierobežojumiem nav jēgas un tie nepalīdz cīnīties ar pārmērīgu alkohola patēriņu.

«Piemēram, cilvēki parasti pārmērīgi dzer savās vai cita mājaš, kamēr restorānos un bāros tas notiek četras reizes retāk. Tomēr valdība ierobežoja alkohola tirdzniecību tieši tur, kamēr alkohola patēriņš mājas apstākļos vispār nav kontrolējams,» teic profesore.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas