Vairāk nekā puse no Eiropas Savienības (ES) 11 dalībvalstu iedzīvotājiem, tostarp Latvijas, joprojām apgalvo, ka viņiem ir grūti «savilkt galus kopā», liecina Eurofond Eiropas dzīves kvalitātes apsekojumu (EQLS) pētījums par 2016.gadu.
Eurofound pērnā gada Eiropas dzīves kvalitātes apsekojuma (EQLS) rezultāti liecina par vispārēju progresu trīs galvenajās jomās – dzīves kvalitāte, sabiedrības kvalitāte un sabiedrisko pakalpojumu kvalitāte. Kopš 2011.gada aptaujas optimisma līmenis ir pieaudzis, apmierinātība ar dzīves līmeni ir pieaugusi, un daži citi kvalitatīvā dzīves rādītāji ir atgriezušies pirms krīzes. Tomēr joprojām pastāv nelīdztiesības un neskaidrības palielināšanās pazīmes dažās jomās ar konkrētām atšķirībām starp valstīm, dzimumu, vecumu un ienākumu grupām.
«Mēs redzam uzlabojumus daudzos, lai gan ekonomiskās krīzes izraisītos zemos rādītājos,» uzsver Eurofound direktors Huans Menendezs – Valdes (Juan Menéndez-Valdés). «Dažos gadījumos rādītāji liecina par atgriešanos pirmskrīzes līmenī, daļēji atspoguļojot vispārējo ekonomikas izaugsmi un atgriešanos pie izaugsmes dalībvalstīs.»
Līdzīgi ir uzlabojušās sabiedrības kvalitātes dimensijas, saistībā ar uzticības palielināšanos valsts iestādēm un sociālās atstumtības sajūtas samazināšanos. Lielākajā daļā dalībvalstu apmierinātība ar dzīves līmeni ir palielinājusies, un vairāk cilvēku tagad var «savilkt kopā galus», nekā tas bija 2011.gadā. Galveno sabiedrisko pakalpojumu rādītāji kopumā ir uzlabojušies.
Lai gan vairākas valstis, galvenokārt Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis, turpina progresēt, citas tomēr ir apstājušās augšupejošas konverģences procesā. Piemēram, apmierinātība ar dzīves līmeni īpaši ir palielinājusies Bulgārijā, Igaunijā, Ungārijā, Īrijā un Polijā, bet apmierinātība ar dzīvi Horvātijā, Kiprā, Grieķijā, Itālijā un Spānijā ir samazinājusies. Joprojām pastāv dziļa nevienlīdzība dažādās dzimuma, vecuma un ienākumu grupās.
«Neraugoties uz to, ka mazāk cilvēku vēstīja par materiālām grūtībām, salīdzinot ar laiku pirms pieciem gadiem, vairāk nekā puse no 11 dalībvalstu iedzīvotājiem, tostarp Latvijas, joprojām apgalvoja, ka viņiem ir grūti «savilkt galus» kopā,» atzinis Eurofound nodaļas vadītājs Roberts Andersons (Robert Anderson).
Ref: 225.000.103.3044