No visiem Eiropas Savienībā (ES) aptaujātajiem patērētājiem 58% atzina, ka elektroenerģijas mazumtirdzniecības tirgus savās valstīs pietiekami nedarbojas, liecina Eiropas Komisijas Tiesiskuma un patērētāju ģenerāldirektorāta pētījums par elektroenerģijas mazumtirdzniecības tirgus funkcionēšanu ES.
Bulgārijā 51% patērētāju pilnībā piekrita šim apgalvojumam, Latvijā, Grieķijā un Rumānijā aptuveni trešdaļa patērētāju izteica nopietnas šaubas par labi funkcionējošu elektroenerģijas tirgu, vēsta Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija (LPIAA).
Jautājumā par elektrības patēriņu un tarifiem patērētājiem tika vaicāts, vai viņi ir informēti par elektroenerģijas patēriņu mājsaimniecībā. Vairāk nekā puse (52%) no ES respondentiem atzina, ka zina, cik daudz viņi maksā par elektrību. 29% patērētāju atzīst, ka attiecībā uz dažādu elektroenerģijas uzņēmumu piedāvātajiem tarifiem nav lielas atšķirības.
Izpētot strīdu risināšanu un alternatīvo metožu izmantošanu, pētījumā tika izmantota slēptā iepirkšanās metode (desmit valstīs), atklājot, ka 35% respondentu nebija saņēmuši pilnīgu un pareizu informāciju par sūdzību izskatīšanas procesu.
«Elektroenerģijas tirgus atvēršana Latvijā pēc būtības patērētājiem ir radījusi maldinošu iespaidu, jo tarifu pieaugums nav noticis tirgus cenu dēļ, bet gan citu pozīciju dēļ, kuras patērētāji nevar ietekmēt, tai skaitā pārvades un sadales pakalpojumi, obligātā iepirkuma komponente, PVN 21% apmērā. Tirgū pieejamie elektroenerģijas piedāvājumi mājsaimniecībām ir ļoti līdzīgi un cenu starpība ir minimāla, tādēļ patērētājus tas nepārliecina mainīt elektroenerģijas pārdevējus,» komentē LPIAA padomes priekšsēdētāja Tekla Žabova.
Ref:224.000.103.406