Plānots veikt pētījumu kritiskās infrastruktūras jomā Baltijas valstīs un Norvēģijā, BNN noskaidroja Finanšu ministrijā.
Ministru kabinetā otrdien, 25.jūnijā, tika izskatīts Finanšu ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums par Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu 2014.–2021.gada perioda divpusējās sadarbības fonda iniciatīvas priekšlikumu.
Divpusējās sadarbības fonda iniciatīvas priekšlikums Norvēģijas un Baltijas pētniecības tīkls. Kritiskā infrastruktūra: institucionālā koordinācija un politikas prioritātes ir Ārlietu ministrijas virzīta iniciatīva. Tās īstenotājs būs biedrība Latvijas Ārpolitikas institūts sadarbībā ar Lietuvas, Igaunijas un Norvēģijas institūtiem.
Ministrijā skaidro, ka iniciatīvas mērķis ir salīdzināt kritiskās infrastruktūras aizsardzības politikas un valsts komunikāciju par kritisko infrastruktūru Baltijas valstīs un Norvēģijā un sniegt praktiskus ieteikumus komunikācijas uzlabošanai un kritiskās infrastruktūras jautājuma izskaidrošanai.
Pētījuma rezultāti tiks apkopoti grāmatā. Tā būs publiski pieejama un būs noderīga kā darba un izziņas materiāls gan publiskajam, gan privātajam sektoram, tai skaitā žurnālistiem, ekspertiem un studentiem, pauž ministrijā.
Tāpat plānotas publiskās diskusijas (semināri) Rīgā, Viļņā, Tallinā un Oslo, kurās diskutēs par kritiskās infrastruktūras aspekta nozīmīgumu modernās sabiedrības funkcionēšanā. Tādējādi paša pētījuma mērķis ir ne vien sniegt priekšlikumus, kā uzlabot kritiskās infrastruktūras aizsardzības politikas, bet arī, kā uzlabot komunikāciju par šo fenomenu, lai sabiedrībā tā radītu drošības sajūtu, un vairotu uzticību iestāžu darbam valsts un iedzīvotāju aizsardzībā, kā arī pašu iedzīvotāju pragmatisku iesaisti kritiskās infrastruktūras aizsardzības nodrošināšanā.
Paredzētais iniciatīvas finansējums ir 187 000 eiro. Tā 100% apmērā tiks finansēta no donorvalstu – Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas – finansējuma. Iniciatīvu plānots uzsākt šī gada vidū un pētījuma rezultāti ir sagaidāmi 2020.gada beigās.