Vasara atnāk kā atvaļinājumu, skolēnu brīvlaiku un ceļojumu laiks. Lai arī kāds būtu ceļojuma galamērķis, ir vērts ievērot pāris pamata padomus, kas padarīs ceļošanu drošāku un ērtāku. Sagatavojoties ceļojumam laikus un plānveidīgi, var izvairīties no lieka stresa, galvassāpēm un izdevumiem. Latvijas Apdrošinātāju asociācija ir apkopojusi piecus padomus ceļotājam sadarbībā ar Ārlietu ministrijas Konsulāro departamentu kampaņas Ceļo droši! ietvaros.
1. Ievāc informāciju
Pirms ceļojuma noteikti nepietiek ar biļetes iegādi un mājvietas rezervāciju. Jāievāc nepieciešamā informācija ne tikai par galamērķa apskates objektiem un izklaides iespējām, bet arī par drošības aspektiem. Ārlietu ministrijas mājas lapā jānoskaidro, vai uz konkrēto valsti ir droši ceļot, vai nav drošības brīdinājumu vai ierobežojumu. Ja ceļojums plānots ārpus eirozonas, jānoskaidro vietējās naudas un kursu un maksājuma karšu un skaidras naudas lietošanas paradumus konkrētajā valstī, piemēram, lai neaizbrauktu ceļojumā bez skaidrās naudas, bet tuvākais bankomāts izrādītos 70 km attālumā.
2. Pārbaudi dokumentus
Jāpārbauda savu un pārējo ceļotāju personas dokumentu – pases, ID kartes – derīguma termiņi. Jānoskaidro, vai uz izvēlēto valsti nepieciešama vīza vai citi specifiski ceļošanas dokumenti, un laikus jāparūpējies par tiem. Vēl jāuzzina par nepieciešamajiem dokumentiem, ja ceļo kopā ar bērnu.
3. Nodrošinies ar saziņu
Jāpārliecinās, lai tuvinieki zina ceļotāja plānus un nepieciešamības gadījumā var sazināties – jāatstāj informācija par ceļojuma maršrutu, laiku, plānotajām aktivitātēm, savi un pārējo ceļotāju kontakti. Ja ir plāns ārzemēs pie kāda viesoties – jādalās arī ar viņa kontaktiem. Tāpat noteikti jāreģistrējas Konsulārajā reģistrā – tas ļaus sazināties ārkārtas drošības situācijā un pārliecināties, vai nav nepieciešama palīdzība.
Dodoties ārpus Eiropas Savienības, jānoskaidro mobilo sakaru iespējas un izmaksas. Jāpiefiksē svarīgākos telefona numurus ārkārtas gadījumiem, piemēram, Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts tālruni +371 26337711.
4. Parūpējies par veselību
Jānoskaidro, vai kādam eksotiskam ceļojumam nav nepieciešamas obligātas potes, piemēram, pret malāriju, dzelteno drudzi, hepatītu un citām infekcijas slimībām. Iepriekš jākonsultējas ar savu ārstu, ja ir kāda hroniska slimība – kā sagatavoties ceļojumam, kādas zāles nepieciešams paņemt līdzi.
Noteikti jāizņem EVAK karte Nacionālajā veselības dienestā – tā garantēs, ka Eiropas Savienības valstīs, Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē varēs saņemt neatliekamo un nepieciešamo veselības aprūpi tādā pašā apjomā un par tādu pašu samaksu, kā tā ir nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem.
5. Iegādājies apdrošināšanu
EVAK karte palīdzēs ar neatliekamo palīdzību, taču sarežģītāku situāciju risināšanai, kā arī ceļojot uz valstīm, kur EVAK nav spēkā, noteikti nepieciešams iegādāties ceļojuma apdrošināšanu – tā piedāvā medicīniskās palīdzības saņemšanu pēkšņas saslimšanas vai nelaimes gadījumā, kad cilvēkam nepieciešamās palīdzības apjoms pārsniedz to, ko garantē konkrētās valsts medicīnas aprūpes sistēma un ko nesedz EVAK (piemēram, repatriācija).
Polise jāizvēlas atbilstoši ceļojuma specifikai – jāņem vērā plānotās aktivitātes un galamērķis.
Ir daudz papildu iespēju apdrošināt bagāžu un personīgās mantas (pret nozaudēšanu, aizkavēšanos), transporta ķibeles (avioreisa aizkavēšanās), ceļojuma atcelšanu vai pārtraukšanu. Mazāk zināma ir ceļotāja civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, kas pasargās no papildu izdevumiem gadījumā, ja kādam nodarīts kaitējums.
Svarīgi ir izlasīt apdrošināšanas segtos riskus, nosacījumus un izņēmumus, lai nerastos lieki pārpratumi. Tā, piemēram, lielākā daļa apdrošināšanas polišu nesedz zaudējumus, ja negadījums noticis alkohola vai narkotisko vielu reibumā – to ir svarīgi zināt un ievērot. Kā arī polisē var būt izņēmums (vai speciāli ir jāiekļauj) braukšana ar motociklu vai motorolleri, kas ir ļoti bieži izmantots pārvietošanās veids.