Vairāki partijas Vienotība deputāti saistībā ar žurnālā Ir publiskoto informāciju aicina Valsts ieņēmumu dienestu (VID) pārbaudīt zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) valsts amatpersonas deklarācijās sniegto ziņu patiesumu, liecina politiķes Ilze Viņķeles twitter.com kontā publicētais iesniegums.
Ar šādu aicinājumu pie VID direktores Ilzes Cīrules vērsušies deputāti Viņķele, Lolita Čigāne, Ints Dālderis, Andrejs Judins un Aleksejs Loskutovs.
Politiķi atsaucas uz Ir publiskoto informāciju informāciju, ka «Dūklava īpašumā ir, iespējams, valsts amatpersonas deklarācijās neuzrādīts īpašums Rīgas Brīvostas teritorijā». Tāpēc lūgts pārbaudīt ministra valsts amatpersonas deklarācijās par pēdējiem septiņiem gadiem sniegto ziņu patiesumu.
Parlamentārieši aicina īpaši izvērtēt, vai deklarācijās atspoguļots pilns Dūklava tiešā vai pastarpinātā īpašuma esošas mantas klāsts.
Dūklavs noliedza, ka viņam piederētu šāds zemesgabals. «Tās ir muļķības, cilvēkiem laikam nav, ko rakstīt. Neesmu lasījis žurnālu Ir, un nelasu to,» sacīja Dūklavs, vienlaikus noliedzot, ka viņam piederētu zeme Rīgas brīvostas teritorijā.
Savukārt nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars vērsies ar aicinājumu Drošības policijā (DP) sākt izmeklēšanu par Krievijas tiešu ietekmi Latvijas politiskajos procesos saistībā ar «oligarhu sarunām».
Politiķis aicina DP apliecināt sabiedrībai medijos publiskoto tā dēvēto «oligarhu sarunu» autentiskumu un «sākt procesu par tajās izskanējušo apdraudējumu Latvijas valsts tiesiskuma pamatiem un Krievijas ietekmi, kā arī pretlikumīgu iejaukšanos Latvijas politikas veidošanā un valsts iekšpolitikā».
«Pēdējās nedēļās Latvijas sabiedrības pamatotu satraukumu izraisījušas medijos publicētās tā dēvētās «oligarhu sarunas». Ja pieļaujam šo sarunu autentiskumu, tajās izskanējusī informācija satur ne vien būtisku apdraudējuma risku valsts tiesiskuma pamatiem, bet arī norāda uz iespējamu tiešu Krievijas ietekmi un pretlikumīgu iejaukšanos Latvijas politikas veidošanā un valsts iekšējās lietās,» uzsver Dzintars.
«Materiālos ietvertie sarunu fragmenti par it kā Maskavā izlemtu Latvijas nākamā Ministru prezidenta kandidatūru, par mērķi iesaistīt prokrieviskus spēkus valdībā, ir uzskatāmi par apdraudējumu Latvijas valstiskajai suverenitātei, un to izmeklēšana ir vistiešākais Drošības policijas kompetencē esošs jautājums,» pauž politiķis.
Dzintars uzsver, ka izvērtējuma veikšanu nedrīkst novilcināt vai atlikt. «Krievijas vēlme un centieni vairot savu ietekmi Latvijā nav nekāds noslēpums, un šis gadījums, iespējams, būtu viens no pirmajiem neapgāžamajiem šādu interešu un darbību pierādījumiem,» akcentē nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs.
Sarunu satura autentiskuma apstiprināšanas gadījumā jāveic visas likumā paredzētās darbības par atsevišķu personu vai politisko grupējumu saistību ar pretlikumīgu Krievijas iejaukšanos Latvijas valsts iekšējās lietās, šo personu identificēšanu un saukšanu pie atbildības, pauž Dzintars. Tāpat par sāktajām darbībām likumā noteiktā kārtībā jāinformē Latvijas sabiedrība.
BNN jau ziņoja, ka Vienotība aicinās koalīcijas partnerus izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju par tā dēvētajām «oligarhu sarunām», pēc Saeimas valdes un frakcijas sanāksmes 5.jūlijā sacīja partijas vadītājs Piebalgs.
Savukārt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) parlamenta frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis norādīja, ka ar rosinājumu veidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju daļa Vienotības politiķu īsteno kampaņu pirms nākamgad gaidāmajām Saeimas vēlēšanām.
ZZS līderis arī norādīja, ka Vienotība lēmumu par komisijas izveidošanas rosināšanu esot pieņēmusi tikai ar daļas savu politiķu atbalstu. Ne visi Vienotībā esot balsojuši par šo ideju un pret šādu lēmumu esot bijusi arī partijas Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, atsaucoties uz viņa rīcībā esošo informāciju, vēstīja Brigmanis.
Turklāt ir «labs jautājums», vai parlamentārās izmeklēšanas rosinātāji līdz Saeimas vēlēšanām paliks Vienotībā, piebilda parlamentārietis.
Politiķis šo iniciatīvu vērtē kā «gaisa tricināšanu» ar mērķi pievērst sev uzmanību. Pats Brigmanis neparakstīsies par izmeklēšanas komisijas izveidi, jo neredz pamatu atbalstīt atsevišķu Vienotības politiķu priekšvēlēšanu kampaņu. Pārējie ZZS deputāti esot brīvi savā izvēlē, vai atbalstīt parlamentārās izmeklēšanas sākšanu.
Jau vēstīts, ka viesnīcā Rīdzene noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.
KNAB šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess tika izbeigts.
Ref:224.000.103.1663