Starptautiskie aizdevēji vēl būs jāpārliecina par valdības apņemšanos papildus konsolidācijas pasākumos ieskaitīt lielākus ieņēmumus no ēnu ekonomikas apkarošanas, sacījis Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.
Valdība vadītājs uzsvēra, ka patlaban sarunām ar aizdevējiem būtiskākais punkts ir tieši par ēnu ekonomikas apkarošanas plāna ieskaitīšanu prasītajā 50 miljonu latu konsolidācijā.
Šā gada valsts budžetā jau ir ieplānoti 15 miljonu latu ieņēmumi no ēnu ekonomikas mazināšanas, no kuriem aizdevēji gan atzīst pasākumus par deviņiem miljoniem. Tāpat budžetā vienlaikus ir iekļauta apņemšanās nodrošināt virsplāna ieņēmumus 60 miljonu latu.
«Mums ir plāns ar konkrētiem pasākumiem. Jautājums tikai, cik daudz no šiem pasākumiem un plānotā fiskālā efekta varētu ieskaitīt šiem 50 miljoniem. Finanšu ministrijas priekšlikums ir 12,8 miljoni latu,» skaidroja premjers.
Premjers neprognozēja aizdevēju iebildumus par iecerēto valsts pārvaldes samazināšanu un akcīzes nodokļa izmaiņām. Arī par nebanku sektora aplikšanu ar nodokļiem iebildumiem nevajadzētu būt, tiesa šo jautājumu Finanšu ministrija gan vēl saskaņojot un veicot aprēķinus par iespējamajām nodokļa likmēm.
Konkrēts termiņš budžeta konsolidācijas veikšanai pagaidām neesot noteikts, tomēr jo tas notikšot ātrāk, jo būšot labāk, kas pozitīvi atspoguļotos arī uz finanšu tirgiem.
«Būtiskais jautājums ir aizdevēju saskaņojums, jo mums pašiem tie 50 miljoni nav vajadzīgi. Budžeta deficīts jau tagad ir 5,4 % no iekšzemes kopprodukta – tātad zem aizdevuma programmā prasītā. Jautājums ir aizdevēju saskaņojums, kas ir pozitīvais signāls, ko dosim finanšu tirgiem,» uzsvēra valdības vadītājs.
Kad būs panākta sākotnējā pozitīvā vienošanās ar aizdevējiem – pārskata misija ieradīšoties Latvijā.
Jau ziņots, ka valdību veidojošās koalīcijas atbalstītie papildus 39,5 miljonu latu konsolidācijas pasākumi pamatā tiek plānoti uz ieņēmumu un nodokļu palielināšanas rēķina, liecina Finanšu ministrijas apkopotā informācija.
Patlaban pasākumi ieņēmumu daļā veido 36 255 688 latus, bet izdevumu daļā – samazinājumu par 3 324 468 latiem.
Atbalstīta PVN samazinātās likmes atcelšana dabasgāzei no 12% uz 22% no šā gada 1.jūlija, kas 2012.gadā nodrošinātu 4 000 000 latu ieņēmumus. Tiek uzsvērts, ka samazinātā likme tiek piemērota tikai mājsaimniecībām, siltuma ražotājus tas neietekmēs.
Tāpat no 1.jūlija plānots samazināt šobrīd noteikto akcīzes dabasgāzei likmi (15,6 lati par 1000 kubikmetriem) līdz aptuveni ES min līmenim (piemēram, nosakot to 10 latu par 1000 kubikmetriem apmērā) un atcelt visus atvieglojumus, kas nav obligāti. Tas nodrošinātu 980 000 latu ieņēmumus.
No ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumiem plānots iegūt 12 800 000 latu, no speciālās atļaujas (licences) patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanas izsniegšanas un pārreģistrācijas valsts nodevas – plānots iegūt 8 380 000 latu, bet no akcīzes nodokļa degvielai paaugstināšanas par diviem santīmiem – plānots iegūt papildus 10 500 000 latu.
Vēl no azartspēļu nodokļa pārskatīšanas plānots papildus iegūt 2 000 000 latu.
Savukārt izdevumu daļā plānotas mērķdotāciju samazinājums pašvaldībām vispārējās izglītības nodrošināšanai, ņemot vērā audzēkņu skaita samazinājumu atbilstoši demogrāfiskajām tendencēm (no 2011.gada 1.septembra) par 700 000 latu, infrastruktūras uzturēšanas izmaksu samazinājums par 226 447 latiem, kā arī finansējuma samazinājums 2% apmērā no NBS uzturēšanai plānotajiem izdevumiem precēm un pakalpojumiem (izņemot ilgtermiņa saistības) par 396 086 latiem.
Tāpat vienošanās ir par nodarbināto skaita samazinājumu valsts pārvaldē par 10% un izdevumu samazinājums atlīdzībai par 5%, kas samazinātu izdevumus par 2 001 935 latiem.
nu redzees vai izdosies