Lai arī vairums Eiropas Savienības valstu iestājušās pret ģenētisku modificētu organismu (ĢMO) audzēšanu, Briseles apstiprinājumu gaida virkne ĢM sēklu un kopējais šādu ražu apjoms bloka teritorijā nākotnē visdrīzāk pieaugs.
Reuters un EurActiv vēsta, ka 19 no 28 bloka dalībvalstīm, tostarp Latvija un Lietuva, Briselei norādījušas, ka nevēlas, lai visā vai daļā to teritorijas tiktu audzētas ražas no pagaidām vienīgā ES atļautā ĢM sēklu tipa – Monsanto MON810 kukurūzas.
Amerikāņu agroķīmijas un biotehnoloģiju uzņēmums Monsanto, kas paudis, ka tās kukurūza nav kaitīga ne videi, ne cilvēkiem, lūdzis ES pagarināt uz desmit gadiem atļauju MON810 audzēšanai bloka teritorijā.
Briseles apstiprinājumu gaida vēl septiņi kukurūzas sēklu tipi, ko radījuši uzņēmi DuPont Pioneer, Dow Chemical un Syngenta.
Lai arī nav zināms, cik ilgs laiks paies, līdz Eiropas valstīs, kuras nav paudušas vēlmi būt brīvas no ĢMO, būs pieejami jaunie ģenētiski modificēto sēklu tipi, zemnieki un lopbarības ražotāji nešaubās, ka ĢMO sējumu apjoms tajās pieaugs, vēsta Reuters.
Tā uzskata arī Laurentiu Basiu (Laurenţiu Baciu), kurš vada Rumānijas lauksaimnieku asociāciju LAPAR (tā apvieno 60% Rumānijas lauksaimniecības zemju apstrādātāju): «Tas ir veselais saprāts, ka katrs kukurūzas ražotājs Spānijā, Portugālē vai Rumānijā vēlas samazināt ražošanas izmaksas un pēcāk ievākt lielāku ražu».
Basiu arī vērtē, ka pēc jauno ĢM sēklu apstiprināšanas ražu apjoms kopumā pieaugs par vismaz 15-20%.
Ref: 111.111.103.2791