Ventspils domes deputātu kā valsts amatpersonu atbildība ir mazināt Aivara Lemberga ietekmi un kontroli pār pašvaldības darbu, vēstulē Ventspils pilsētas domes deputātiem un izpilddirektoram uzsvēris vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP).
Pūce vēstulē uzsvēris nepieciešamību nekavējoties izvērtēt visus iespējamos netiešos riskus par ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) noteikto sankciju pret Lembergu ietekmi uz pašvaldības darbu.
«Noteiktās sankcijas var radīt sekas Ventspils pilsētas domei, kuras iespējas veikt ekonomisko darbību un pilnvērtīgi izpildīt likumā Par pašvaldībām noteiktās funkcijas var būt ierobežotas, tādēļ deputātiem ir jāpieņem atbildīgi lēmumi, lai Lembergam noteiktās sankcijas nekādā veidā neietekmētu pašvaldības finanšu stabilitāti un spēju nodrošināt pašvaldības pakalpojumu nepārtrauktu sniegšanu iedzīvotājiem,» vēstulē paudis Pūce.
«Jebkuri iespējamie riski, kas varētu kavēt pašvaldības funkciju izpildi, būtu jānovērš,» tā ministrs.
OFAC sankcijas Latvijā ievēro finanšu un kapitāla tirgus dalībnieki, tajā skaitā bankas, kā arī OFAC sankcijas tiek ievērotas publiskās un privātās partnerības jomā un Eiropas Savienības (ES) fondu un citas ārvalstu finanšu palīdzības jomā
Vēstulē minēts, ka Ventspils domes deputātiem skaidri jāapzina tās jomas, kuras varētu tikt uzskatītas kā Lemberga ietekmē esošas, jo personu, kas ir iekļautas sankciju sarakstā, ietekmē esošas organizācijas finansējumu no publiskām personām saņemt nevarēs, līdz ar to jānovērš iespējami riski, kas, iespējams, varētu kavēt pašvaldības naudas līdzekļu pieejamības turpmāku nodrošināšanu.
Pūce atgādina, ka pašvaldības deputāti kā valsts amatpersonas ir atbildīgi par domes pilnvērtīga darba nodrošināšanu.
BNN jau ziņoja, ka OFAC 2019.gada 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteica sankcijas Lembergam un četrām ar viņu saistītām juridiskām personām – Ventspils brīvostas pārvaldei, Ventspils Attīstības aģentūrai, Biznesa attīstības asociācijai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai.
Lasiet arī: LTV: ZZS vilcinās saraut saites ar ASV sankcijām pakļauto Lembergu
Reaģējot uz Ventspils brīvostas iekļaušanu sankciju sarakstā, Saeima grozīja likumus, lai Ventspils brīvostu un arī Rīgas brīvostu nodotu valsts pārziņā, tostarp 17.decembrī valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas rosinājumu dibināt jaunu kompāniju Ventas osta, kas nodrošinātu Ventspilī esošās ostas teritorijas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu.
Savukārt 18.decembra vakarā OFAC paziņoja par sankciju atcelšanu pret Ventspils brīvostu un Ventspils brīvostas pārvaldi.
Ventspils brīvostai noteiktās sankcijas tika atceltas pēc tam, kad Lembergs atkāpās no brīvostas valdes un Latvijas valdība veica darbības, lai pārtrauktu Lemberga ietekmi ostā, izriet no ASV Finanšu ministrijas paziņojuma presei.
Vai Pūces kungam nebūtu pareizāk sasaukt ārkārtas Ventspils pilsētas domes sēdi, lai skaidrotu situācijas nopietnību un iespējamās sekas? Ar vēstuli griezties pie Ventspils pilsētas domes pozīcijas deputātiem un izpilddirekora ir tas pats, kas taisnoties Lembergam – es jau gribēju, bet sankcijas liek rīkoties (vismaz ar pirkstu pabārt Jūs). Vai tad VARAM nav skaidrs, ka uzrunātā auditorija bez Lemberga nespēj un nespēs pieņemt nevienu lēmumu. Problēma ir ļoti dziļi ielaizsta un par sekām viss tiešākā mērā ir atbildīgs arī VARAM, kurš negribēja un nevēlējās redzēt notiekošo un tuvojošās nepatikšanas. Bez VARAM kardinālas iejaukšanās nebūs nekas līdzēts. Vēstuļu sūtīšana nepalīdzēs.