Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Valsts darba inspekcija (VDI) pietiekami aktīvi necīnās ar «aplokšņu algām» un nelegālu nodarbinātību būvniecībā, intervijā laikrakstam Neatkarīgā atklāj Latvijas Būvnieku asociācijas (LBA) prezidents Viktors Puriņš.
Tikai daļa no būvniekiem maksā nodokļus. Daudzi uzņēmēji atzīstot, ka nespēj samaksāt nodokļus, bet šāda situācija nav pieļaujama, saka Puriņš.
«Latvijā kopumā ir aptuveni 4600 būvfirmas, kas ir apmēram uz pusi mazāk nekā 2008.gadā. Mēneša laikā bankrotē 200-250 firmas, bet vienlaikus rodas ap 180. Tas nozīmē, ka firma iesākusi kaut kur darbu, pārpumpējusi naudu, tad uzņēmums aizlaists uz maksātnespēju, un nodibināts jauns. Ilgi tādā veidā nevar strādāt. Šāda dempingošana grauj tautsaimniecību. Tāpēc arī VID mēģina izķert aploksnēs maksātājus. Samaksāta, labākajā gadījumā, tiek minimālā alga, nevis tā, kas būvniecībā katrā reģionā reāli ir, vidēji valstī virs 400 latiem,» stāsta LBA prezidents.
LBA uzskata, ka VID šai problēmai nepieiet nopietni. Katru mēnesi uzņēmēji iesniedz VID atskaiti ar visām darbinieku algām, kur arī parādās mazās algas, bet VID nereaģē un lietas netiek nodotas Ekonomikas policijai, kas tālāk izskatītu algu patiesos lielumus. Puriņš uzskata, ka VID darbinieki nav ieinteresēti šo problēmu risināt.
Nepietiekama ir arī VDI darbība. Ik pa laikam tiek pieķertas būvfirmas, kas nelegāli nodarbina darbiniekus, kam seko pasīva VDI rīcība – tiek uzlikts neliels naudas sods (apmēram 30 Ls) un uzņēmums var turpināt savu darbību. LBA prezidents uzskata, ka šīm lietām jāpieiet daudz stingrāk un šāda pasivitāte nav pieļaujama.