Bijušā Rīgas mēra Nila Ušakova (Saskaņa) savulaik noslēgtais līgums par Centrāltirgus nomu pašvaldībai varētu nest vairāk nekā deviņu miljonu lielus zaudējumus, ziņo TV3 raidījums Nekā personīga.
2013.gadā tika izsludināts konkurss par Rūpniecības preču tirgus teritorijas attīstīšanu, kurā pieteicās un uzvarēja tikai viens pretendents, Igaunijā reģistrēta kompānija Promenex OU, kura dibināta tikai dažus mēnešus pirms līguma parakstīšanas ar Centrāltirgu, vēsta Nekā personīga. Par spīti tam, ka uzņēmumam nebija nekādas pieredzes, Ušakovs darījumu apstiprināja.
Sākotnēji līguma termiņš bija 12 gadi, nomas maksa bija 100 000 eiro gadā, un nomnieks apņēmās iekārtot modernas tirdzniecības vietas un stāvvietas. Taču, ja līgums kādu iemeslu dēļ tiktu lauzts, Centrāltirgum uzņēmējam būtu jāatmaksā ieguldījumi, vēsta žurnālisti.
Tomēr līgumā drīz vien tika iekļautas vēl vairākas stāvvietas un tirdzniecības centrs. Ja ēkas uzceltu, Centrāltirgum tās būtu jāatpērk. Raidījuma rīcībā esošā informācija liecina, ka projekts varētu izmaksāt deviņus miljonus eiro.
Arī Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR) Nekā personīga atzīst, ka līgums ir «neveiksmīgs stāsts» un nav izdevīgs pilsētai.
Igauņu kompānijas meitas uzņēmuma SIA Promenex juridiskā adrese ir Centrāltirgū. Tā valdes loceklis Maksims Rjabčkovs ir saistīts arī ar nomnieku Kaufmann Concepts, kam iznomāts Vidzemes tirgus. Ar tirgu apsaimniekošanu saistītie uzņēmumi aizved līdz uzņēmējam un bijušajam Ušakova padomniekam Ērikam Teilānam, norāda Nekā personīga.
Raidījums pieļauj, ka lielveikala būvniecība bijusi Promenex galvenais mērķis. Par iespēju strādāt šajās telpās uzrunāta Maxima Latvija, tomēr nekādas vienošanās nav panāktas. Nekā personīga rīcībā esošā informācija liecina, ka Promenex vārdā ar Maxima Latvija sarunas veica Teilāna uzticības persona Boriss Carjovs, kurš figurējis arī Rīgas satiksmes «nano ūdens lietā».
Lasiet arī: Rīgas Centrāltirgus atjaunošanai vajadzēs par 18 miljoniem vairāk nekā sākotnēji lēsts
Pēc tam, kad Ušakovs pameta darbu domē viņa atbildība par Centrāltirgu pārgāja Vadima Baraņņika rokās, kurš vēlējās lauzt līgumu ar Promenex. Pašlaik viņš no Centrāltirgus vadības pieprasījis aprēķinus par to, ko tirgus zaudēs, laužot vienošanos, un kādi ir kontroles mehānismi, ja līgumu tomēr turpina. Lēmumu viņš sola pieņemt oktobra beigās.
Nekā personīga gan zināms, ka Ušakovs izteicis neapmierinātību par šo ieceri. Iepriekš Centrāltirgus nomas līguma turpināšanas nodrošināšana tikusi izmantota, lai Burovam Rīgas mēra vēlēšanās nodrošinātu Saskaņas balsis.
Centrāltirgus akcionāra pārstāvis Baraņņiks Nekā personīga sacīja, ka ar Vidzemes tirgus nomnieku, kas, iespējams, arī saistīts ar Teilānu, līgums beidzas šogad un tas noteikti netikšot pagarināts. Uz vietu pašā Rīgas centrā tikšot rīkota izsole par ilgstošām nomas tiesībām.
Rīgas pilsētai ir par daudz liela vara. Tādiem vēsturiskiem objektiem kā Centrāltirgus būtu jābūt pakļautiem LR valdībai.
Turgū vispār vajadzētu atļaut tikai vietējās pilsētas zemnieku pārtikas produktus kā kādreiz.