Veselības aprūpes nepietiekošā finansējuma radītā lielākā problēma ir nepietiekošais ārstniecībā iesaistīto – ārstu, funkcionālo speciālistu u.c. atalgojums, uzskata Latvijas rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienība (LREPOA).
«Nenoliedzami – ir daudz citas pat neatliekamas veselības aprūpes vajadzības, bet, augsti kvalificētu speciālistu aiziešana privātajā sektorā vai medicīnas pamešana vispār, ir vislielākais drauds valsts apmaksātas veselības aprūpes pieejamībai mūsu valstī,» satraukumu pauž LREPOA pārstāvji.
Piemēram, rehabilitācijas medicīnā ambulatoro pakalpojumu- konsultācijas vai vienas terapijas tarifs, kas ir ap astoņiem eiro un mazāk, šobrīd nenosedz pat ārsta vai funkcionālā speciālista algu, nerunājot par rehabilitācijas iestādes uzturēšanas izdevumiem. Tai pašā laikā rehabilitācijas medicīnas nonākšana maksas pakalpojumu kategorijā šiem pakalpojumiem Latvijā draud ar būtiskiem pieejamības ierobežojumiem mazāk maksātspējīgajiem pacientiem, savu uzskatu pauž apvienība.
LRPOA arī satrauc neskaidrība par rehabilitācijas medicīnas pakalpojumu iekļaušanu vai neiekļaušanu nodokļu nemaksātajiem domātajā «minimālajā veselības aprūpes pakalpojumu grozā», kas ir saistīta ar šo pakalpojumu liegšanu, aprobežojoties tikai ar dzīvības glābšanu slimības gadījumā. Insulta pacientam, kas ir iekļauts «nodokļu nemaksātāja» kategorijā, šāds risinājums, ka rehabilitācija ir tikai maksas pakalpojums, neskatoties uz zemajiem tarifiem, noteikti draud ar neizbēgamu invaliditāti, norāda asociācijas pārstāvji.
«Tā kā Labklājības ministrija, atšķirībā no Veselības ministrijas (VM), nekādus līdzīgus pakalpojumus ierobežojumu pasākumus attiecībā uz nodokļu nemaksātājiem neplāno, šāds pacients daudzus gadus bez ierobežojumiem kā invalīds saņems valsts un pašvaldības sociālās palīdzības un sociālās apdrošināšanas pakalpojumus, kas tiks apmaksāti no citu cilvēku nomaksātajiem nodokļiem. Tomēr, izvērtējot visus apstākļus, rehabilitācijas speciālistu atalgojums šobrīd ir LRPOA lielākā prioritāte,» par esošo situāciju savu viedokli pauž asociācijas pārstāvji.
Ref: 225.000.103.1249