Lai cīnītos pret vardarbību, Latvijai ir svarīgi ratificēt Stambulas konvenciju, kuras mērķis ir nepieļaut vardarbību ģimenē un vardarbību pret sievietēm nekādā formā, ANO Sieviešu statusa komisijas 61.sesijas ietvaros vēstīja labklājības ministrs Jānis Reirs.
Reirs ceturtdien, 16.martā, Ņujorkā ANO Sieviešu statusa komisijas 61.sesijas ietvaros uzstājās ar ziņojumu par situāciju Latvijā par sieviešu iespējām darba tirgū. Ziņojumā vēstīja arī par plānotajiem pasākumiem un aktivitātēm, ko Latvija plāno veikt vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanas pilnveidē.
«Latvijai šajā ziņā patiešām var lepoties. Mēs esam līderi starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, jo Latvijā vadošos amatos ir 53 procenti sieviešu. Katram trešajam Latvijas uzņēmumam īpašnieces ir tieši sievietes. Jau gandrīz desmit gadus 65 procenti augstskolu absolventi ir sievietes, 60 Latvijas doktorantu arī ir tieši sievietes. Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvija ir augsti rezultāti sieviešu līdzdalībai zinātnes un tehnoloģiju profesijās – sievietes ir vairāk nekā puse no pētniekiem visās tautsaimniecības nozarēs,» vēsta Reirs.
BNN iepriekš norādīja, ka Latvija ir vienīgā valsts ES, kur uzņēmumos vadošos amatos pārsvarā ir sievietes, liecina ES statistikas departamenta Eurostat jaunākie dati, kas apkopoti par 2014.gadu.
Saskaņā ar datiem Latvijas uzņēmumos, kuros ir desmit vai vairāk darbinieki, 53% vadošos amatos ir sievietes. Bulgārijā un Polijā šis īpatsvars ir 44%, Īrijā – 43%, Igaunijā – 42%, Lietuvā , Ungārijā un Rumānijā – 41%, bet Francijā un Zviedrijā – 40%.
Savukārt vismazākais sieviešu īpatsvars vadošos amatos uzņēmumos ir Vācijā, Itālijā un Kiprā (visās valstīs 22%), Beļģijā un Austrijā (abās valstīs 23%), kā arī Luksemburgā (24%), iepriekš vēstīja BNN.
Labklājības ministrs uzskata, ka tomēr ir vēl daudz darāmā. «Lai iekļautos darba tirgū un izmantotu tā iespējas, ikvienam, bet jo īpaši sievietēm, ir vajadzīga drošības sajūta par sevi, bērniem un tuviniekiem. Taču šajā jomā situācija joprojām ir ļoti satraucoša – Latvijā vidēji katra trešā sieviete dzīves laikā ir cietusi ģimenē no sava dzīvesbiedra fiziskas vardarbības,» uzsver Reirs.
BNN iepriekš vēstīja, ka arī Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne norādīja: «Vardarbība ģimenē pret sievietēm Latvijā diemžēl aizvien ir izplatīta problēma, lai gan likumos pēdējos gados veiktas būtiskas izmaiņas.»
Lai cīnītos pret vardarbību, Latvijai ir svarīgi ratificēt Stambulas konvenciju, kuras mērķis ir nepieļaut vardarbību ģimenē un vardarbību pret sievietēm nekādā formā un veicināt radikālas pārmaiņas, lai risinātu šo nopietno cilvēktiesību pārkāpumu. «Katrai iniciatīvai ir jāgūst sabiedrības un nevalstiskā sektora atbalsts un iesaiste. Tāpēc plānojam sabiedrības informēšanas, izglītošanas un iesaistes pasākumus, lai mazinātu iecietību pret vardarbību, un strādājam, lai uzlabotu starpinstitūciju sadarbību,» uzsver labklājības ministrs Reirs.
Ministrs pārstāvēja Latviju arī augsta līmeņa diskusijās par dzimumu līdztiesības un sieviešu iespēju veicināšanu pasaulē. Visas ANO dalībvalstis ir vienisprātis par kopīgiem darbības virzieniem šajā jomā – nodrošināt vienlīdzīgas ekonomiskās iespējas, samazināt dzimumu atšķirības izglītībā un darba tirgū, kā arī novērst dzimumu diskrimināciju, vēsta Labklājības ministrija.
Ref: 225.000.103.235