Atsaucoties uz Rīgas Dzemdību nama darbinieku izteikto neapmierinātību par darba samaksu, Veselības aprūpes un darba devēju asociācijas (VADDA) valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds komentē: «Jebkāda īslaicīga atalgojuma palielināšana atsevišķu nozaru darbiniekiem būs lemta neveiksmei.»
VADDA valdes priekšsēdētājs paskaidro: «Jebkāda īslaicīga atalgojuma palielināšana atsevišķu nozaru darbiniekiem, vai kompensējošu mehānismu izstrādes mēģinājumi būs lemti neveiksmei, ja tarifu aprēķināšanai beidzot netiks pieiets kompleksi, izstrādājot vienotu uz reālām izmaksām balstītu metodiku. Ir jāpārtrauc tarifu izstrāde šaurā ierēdņu lokā, nekonsultējoties ar vadošajiem nozares speciālistiem un organizācijām.»
Tāpat valdes priekšsēdētājs norāda uz jau iepriekš kritiskām situācijām nepareizi izstrādāto tarifu dēļ: «Latvijā jau ir piedzīvotas vairākkārt, piemēram, ginekoloģijas un bērnu zobārstniecības jomā, kur zemo tarifu dēļ valsts apmaksātie pakalpojumi pacientiem ilgstoši būtībā nebija pieejami.»
BNN jau iepriekš ziņoja, ka SIA Rīgas Dzemdību nams nodevis oficiālu vēstuli veselības ministrei Čakšai, Ušakovam uz Dzemdību nama valdei, paužot neapmierinātību par darba samaksu. «Nerisinot darba samaksas jautājumu nekavējoties, būsim spiesti ievērojami samazināt darba apjomu Rīgas Dzemdību namā, attiecīgi samazinot dežūru skaitu, dežūras brīvdienās un svētku dienās, kā arī apsvērt iespēju pārtraukt darba attiecības ar SIA Rīgas Dzemdību nams.»
«Ieklausoties nozares pārstāvju ieteikumos, Veselības ministrija projektā ir ieplānojusi paaugstināt tarifus daļai ambulatori strādājošo speciālistu un daļai radioloģijas pakalpojumu, kas uzlabos situāciju. Tas varētu motivēs viņus turpināt sniegt valsts apmaksātus pakalpojumus. Tāpēc joprojām ceram, ka ministrija ņems vērā gaidāmo krīzi un atbildīgi novērtēs arī ultrasonogrāfijas un to radioloģijas speciālistu darbu, kas pacientiem nodrošina datortomogrāfijas pakalpojumus,» skaidro Rēvalds.
Tāpat Rēvalds norāda, ka kritiskā situācijā šobrīd atrodas ne tikai ginekologi un dzemdību ārsti: «Arī ambulatori strādājošie ārsti, ultrasonogrāfijas un daļa radioloģijas diagnostikas speciālisti. Tostarp 97% radiologu un ultrasonogrāfijas speciālistu, kā arī 90% radiologu asistentu jau ir atzinuši, ka nebūs gatavi strādāt par jaunajā tarifu projektā norādīto atalgojumu. Līdz ar to, piemēram, tādi pakalpojumi kā ginekoloģiskā ultrasonogrāfija, grūtnieču ultrasonogrāfija, krūšu dziedzeru ultrasonogrāfija, vairogdziedzera ultrasonogrāfija, vēdera iekšējo orgānu ultrasonogrāfija un citi pakalpojumi par valsts naudu iedzīvotājiem vienkārši vairs nebūs pieejami – būs jāgaida mēnešiem garās rindās, vai arī izmeklēšana pilnībā jāapmaksā pašam pacientam.»
Jau iepriekš BNN ziņoja, ka Dzemdību nama mediķi ziņo, ka jau šobrīd trūkst cilvēkresursu – īpaši dežūrārstu – ginekologu un dzemdību speciālistu. Rēvalds bilst: «Nenosakot metodoloģiski pareizi aprēķinātus tarifus visiem veselības aprūpes nozarē strādājošajiem, turpināsies ārstu aizbraukšana no valsts, bet pacientiem iespēja tikt pie valsts apmaksātiem speciālistiem turpinās katastrofāli samazināties.»
Ref: 225.000.103.035