Rīgā apsekos būvobjektus, kam būvatļauja izsniegta pēdējos piecos gados

Rīgas pilsētas būvvalde ziemas mēnešu darba plānā ir iekļāvusi aptuveni 100 pēdējā mēneša laikā pagaidām vēl neapsekotus sabiedriski nozīmīgus būvobjektus, kuriem būvatļaujas ir izsniegtas laika posmā no 2009.gada līdz 2012.gadam.

Šo būvobjektu apsekošanu plānots pabeigt 2014.gada marta – aprīļa mēnešos. Lai būvniecības procesa kontroli efektivizētu, nepieciešamas steidzamas likumdošanas izmaiņas, portālu BNN informē Rīgas dome.

Minētais būvobjektu skaits var mainīties, jo katru dienu ekspluatācijā tiek pieņemtas jaunas ēkas (vidēji mēnesī ap 60 būvobjektiem), kā arī no jauna izdotas būvatļaujas (vidēji mēnesī ap 60 būvatļaujām).

«Vidēji viena būvobjekta apsekošanai ir nepieciešamas piecas līdz sešas stundas. Rīgas pilsētas būvvaldes būvinspektori, neveicot ikdienas darbus, minētos 100 būvobjektus varētu apsekot aptuveni divu nedēļu laikā. Tomēr jāsaprot, ka normatīvajos aktos ir noteikti konkrēti un īsi termiņi Rīgas pilsētas būvvaldei veicamajiem ikdienas darbiem, piemēram, būvatļauja ir jāizsniedz piecu darbdienu laikā. Rīgas pilsētas būvinspekcija viena mēneša laikā vidēji izskata vairāk nekā 800 dokumentus, tādēļ būvobjektu apsekošana, neveicot citus ikdienas darbus, nav iespējama,» uzsver Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs.

Pēc traģiskajiem notikumiem Zolitūdē ir vērojama arī pastiprināta sabiedrības interese par ēku drošību, tāpēc Rīgas pilsētas būvvalde, papildus sabiedriski nozīmīgo būvobjektu apsekošanai, veic pārbaudes arī būvēs, par kuru drošības iespējamajiem riskiem tiek saņemta informācija no iedzīvotājiem.

«Analizējot informāciju par pēdējo piecu gadu laikā ekspluatācijā pieņemtajiem sabiedriski nozīmīgajiem objektiem, jāuzsver, ka to skaits ir mērāms simtos un prasa ievērojamus resursus. Šo objektu apsekošana ēku īpašnieku vietā prasa nodokļu maksātāju naudas nesamērīgu tērēšanu. Turklāt šobrīd spēkā esošie normatīvie akti neļauj būvvaldēm maksimāli efektīvi kontrolēt ēku tehnisko stāvokli. Pēdējo piecu gadu laikā Rīgas pilsētas būvvalde ir rosinājusi apmēram 70 izmaiņas normatīvajos aktos, tai skaitā, lai pilnveidotu kontroles mehānismu. Diemžēl lielākā daļa nav ņemta vērā. Patiesi ceram, ka Ekonomikas ministrija, apzinoties situāciju, tomēr atbalstīs mūsu ierosinājumus likumdošanas pilnveidošanai, lai to padarītu maksimāli efektīvu, piemērām, paredzot būvvaldēm iespējas fiziski apturēt ēku ekspluatāciju, ja konstatēti būtiski pārkāpumi, kā arī uzliekot lielāku atbildību ēku īpašniekiem,» skaidro Vircavs. «Tomēr ņemot vērā pastāvošos normatīvus, ekspluatācijā pieņemto sabiedriski nozīmīgo ēku lielo skaitu un Ekonomikas ministra lūgumu, ka prioritāri jāapseko būvniecības laikā esoši sabiedriski nozīmīgi objekti, ekspluatācijā nodoto sabiedriski nozīmīgo objektu apsekošana varētu tikt pabeigta ne agrāk kā līdz 2014.gada vasarai.»

BNN jau vēstīja, ka Rīgas domes Vienotības frakcijas vadītāja Sarmīte Ēlerte ir saņēmusi atbildes vēstuli no Vides un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), kurā teikts, ka ministrija ir lūgusi domi izvērtēt Rīgas pilsētas būvvaldes vadītāja Ingusa Vircava atbilstību ieņemtajam amatam un par izvērtēšanas rezultātu informēt ministriju.

Ēlerte 28.novembrī nosūtīja vēstuli VARAM ar lūgumu atcelt domes lēmumu, ar kuru par Rīgas pilsētas būvvaldes vadītāju ticis iecelts Vircavs. Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājam Vircavam nav Būvniecības likumā noteiktās augstākās izglītības būvniecības jomā, tādēļ, ieceļot viņu amatā, nav izpildītas likuma prasības.

VARAM arī vērsies pie Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova, lūdzot sniegt paskaidrojumus par to, cik efektīva ir būvniecības kontroles funkcija pilsētā. Pēc ministrijas rīcībā esošās informācijas, kontroli pār prettiesiskas būvniecības gadījumiem galvaspilsētā veic tikai piecas personas. Vēstulē izteiktas bažas par Rīgas domes spēju nodrošināt pietiekamu un efektīvu uzraudzību, lai novērstu prettiesisku un iespējami bīstamu būvniecību pilsētā.

Tāpat rakstīts, ka pēdējo nedēļu laikā, veicot sabiedriski nozīmīgu ēku vizuālu apsekojumu, Rīgas pilsētas būvvalde konstatējusi dažāda izmēra un konfigurācijas plaisas 31 jau strādājošā lielveikalā – 18 Rimi un 13 Maxima lielveikalos.

Kopumā pēdējo nedaudz vairāk nekā divu nedēļu laikā Rīgas pilsētas būvvaldes inspektori veikuši nedaudz vairāk kā 200 sabiedriski nozīmīgu objektu apskati – gan būvniecības stadijā esošu, gan ekspluatācijā jau nodotu. Tostarp ir apsekoti vairāk nekā 100 Rimi, Supernetto, Maxima lielveikali, no tiem 31 objektā atklātas «zināmas problēmas» ar ēku tehnisko stāvokli.

Mazumtirdzniecības uzņēmums Rimi Latvia uzskata, ka Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvji, veicot tikai vizuālu ēku apsekošanu, neveic detalizētu ēkas izpēti, piemēram, nesošo konstrukciju slodžu pārbaudi atbilstoši projekta dokumentiem un realitātei. «Tādējādi būvvalde izplata nepārbaudītu informāciju, kas vairo sabiedrības trauksmes sajūtu,» uzsvēra Rimi Latvia.

102.000.102.6223

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas