Rīgā sagūstīta kārtējā mežacūku saime


Pagājušajā naktī no otrdienas uz trešdienu, 12.augustu, Ķīšezera krastā, Juglas apkaimē, mednieki sagūstīja un izveda no Rīgas pilsētas teritorijas kārtējo mežacūku saimi. Šoreiz mednieku «ķēriens» bijis nedaudz mazāks kā iepriekšējās reizēs – notverti septiņi sivēni un viena lielā cūka.

Pēc mednieku vārdiem, akcents šoreiz likts uz cūku jauno paaudzi. Medības un pārvešanas procedūra ilgusi visu nakti un beigusies ap pulksten pieciem no rīta, informē Rīgas domē.

Arī šoreiz gūstekņu ceļš veda uz Ādažu un Sējas novadu robežas mežiem. Mežacūku pārvietošana uz minētajām teritorijām ir saskaņota ar Valsts meža dienestu.

Kā stāsta Pierīgas mednieku kluba pārstāvis Kaspars Šuikovskis, pēc izvešanas meža zvēri tiek izšķirti un vēl atsevišķi piebaroti, tā mazinot iespēju, ka tie kopā meklēs vieglāk pieejamu maltīti tuvējās zemnieku saimniecībās. Pagaidām no Sējas apkārtnes iedzīvotājiem sūdzības nav saņemtas. Ar minēto mednieku klubu Rīgas dome ir noslēgusi līgumu par mežacūku nogādi no pilsētas teritorijas uz tām atbilstošāku dzīves vidi.

BNN jau rakstīja, ka Rīgas domes Medību koordinācijas komisija 3.jūlijā pieņēma galīgo lēmumu, ka galvaspilsētas teritorijā esošās mežacūkas tiks izķertas un nogādātas uz pašvaldībai piederošajām mežu platībām vairākus desmitus kilometru ārpus pilsētas, kur tās vismazāk varētu kaitētu lauksaimnieciskajai darbībai.

Mežacūkas plānots izķert ar dzīvķeramajām lamatām, kā pievilinātāju izmantojot kukurūzu, kas šiem dzīvniekiem ir īpašs gardums.

Lai varētu izvēlēties labākās vietas dzīvķeramo lamatu izvietošanai, rīdzinieki aicināti sniegt ziņas par visiem gadījumiem, kad ir sastapušies ar mežacūkām, norādot precīzu laiku un vietu, informāciju sūtot uz e-pastu: mezacukas@riga.lv.

Tāpat rakstīts, ka Ikšķiles novada iedzīvotāji sastapušies ar mežacūkām, kuras bezbailīgi tuvojas apdzīvotām vietām. Kā iepriekš pastāstīja Ikšķiles novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Šulca, mežacūkas ir drošas un nebaidās no cilvēku klātbūtnes. Iepriekš mežacūkas Ikšķiles iedzīvotājus nav traucējušas, apliecināja Šulca, tādēļ, visticamāk, šie dzīvnieki, kas nebaidās no cilvēkiem, ir uz Tīnūžu mežiem pārvestās mežacūkas no Rīgas.
Ikšķiles novada mērs Indulis Trapiņš vietējiem mednieku klubiem lūdzis monitorēt situāciju ar mežacūkām novadā, nepieciešamības gadījumā arī dzīvniekus izšaujot tik lielā mērā, cik pieļauj izsniegtās medību atļaujas.

Trapiņš skaidroja, ka ne Ikšķiles, ne acīmredzot arī Rīgas pašvaldība iepriekš nevarēja rēķināties ar izveidojušos situāciju. Tika plānots, ka izvestie dzīvnieki pielāgosies jaunajai videi, taču pēc pirmās pārvešanas secināms, ka pilsētas dzīvnieki ir pārāk pieraduši pie cilvēka un vairs nebaidās.

Pašlaik Ikšķiles iedzīvotāji jau sūdzējušies par izjusto apdraudējumu, jo mežacūkas brīvi un bez bailēm nākot pagalmā un pat skrienot cilvēkiem virsū. Dzīvniekus nebiedējot arī suņi.

Trapiņš skaidro, ka šajā situācijā, kad dzīvnieki jau apdraud cilvēku, ir jārīkojas. Tādēļ tik lielā mērā, cik pieļauj normatīvi, mežacūkas Ikšķiles mežos tiks nomedītas. Tas ir svarīgi arī, lai novērstu Āfrikas cūku mēra izplatības riskus.

Ref: 102.000.102.10427

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas