Rīgas domes deputāts: Maskavas ielas nosaukums jāmaina visā tās garumā

Kā viena no reakcijām uz Krievijas iebrukumu Ukrainā bija tā, ka Antonijas ielas posmu pie Krievijas Federācijas vēstniecības Rīgā diezgan ātri pārsauca par Ukrainas neatkarības ielu. Nupat arī izskanēja vēsts, ka Maskavas dārzs tiks pārdēvēts par Latgales dārzu. Taču kā ar milzīgo Maskavas ielu, kas stiepjas 16 kilometru garumā pa Latvijas galvaspilsētu?

Rīgas domes deputāts, Nacionālās apvienības pārstāvis Jurģis Klotiņš sarunā ar BNN pauž stingru nostāju, ka nosaukumu maiņa ir spēcīga garīgā pretošanās Krievijas agresijai un tāpēc arī

Maskavas iela visā garumā ir jāpārdēvē par Latgales ielu.

Daļa rīdzinieku gan iebilst pret šādu maiņu, to pamatojot ar nepieciešamību saglabāt vēsturisko nosaukumu. Deputāts Klotiņš gan uzreiz pamato, kādēļ Latvijā šāda veida vēsturiskie nosaukumi nav jāpatur. «Es uzskatu, ka mums šajā situācija vairs nav jācenšas argumentēt, ka Maskavas iela ir vēsturisks nosaukums Rīgā.»

«Arī tas ir vēsturiskais pamats — Maskavas kņazistes imperiālisms ir nodarījis tik daudz posta — mums nav vajadzīgs Maskavas vārda iemūžinājums Rīgas pilsētvidē.»

«Krievijas imperiālisms, kas sācies no Maskavas, joprojām turpinās, tikai tagad tas tiek saukts citos vārdos. Tas ir nodarījis arī lielu ļaunumu Latvijai, tās teritorijai dažādos gadsimtos. Krievijas imperiālisms tiek pārsaukts par PSRS, tad «Krievu pasauli». Tagad redzam, ka atkal notiek zvērības pret Ukrainas iedzīvotājiem un valsts tiek izpostīta.»

Klotiņš arī atzīmē, ka viens no svarīgiem aspektiem, kas pilsētai būs jāņem vērā, ir tas, ka ielas pārdēvēšana saistās ar izmaksām. «Maskavas iela ir ļoti gara, tāpēc tās būtu lielas izmaksas gan privātīpašniekiem, kuri apsaimnieko ēkas, gan pašvaldībai, jo jāmaina visas adresācijas plāksnītes.»

Viņš arī norāda, ka pašvaldībā ir jāsakārto iekšējie saistošie noteikumi, pirms pārdēvē ielu, kas ir tik gara kā Maskavas iela. Tāpat ir jāsagaida jauni saistošie noteikumi par ielu plāksnīšu uzstādīšanu, to pārskatītais dizains, kā arī nosacījumi par procedūru, kādā tās tiek uzstādītas.

Domes deputāts uzskata, ka pēc ielas nosaukuma pārdēvēšanas pašvaldībai būtu jāiepērk visas plāksnītes un jāuzstāda tur, kur tas iespējams. Kur pašvaldība to nevarēs, tur tas būs jāpaveic īpašniekam pašam. Viņš piebilst, ka nosaukuma maiņas process būtu vieglāk vadāms, ja plāksnītes sagādātu dome. Par precīzām izmaksām šobrīd nav iespējams pateikt, bet vienots iepirkums izmaksā mazāk nekā tas, ja katrs īpašnieks atsevišķi pērk plāksnīti. 

Lai gan nosaukuma plāksnīšu maiņa 16 kilometru garai ielai varētu izmaksāt diezgan daudz, Klotiņš uzsver, ka «mēs nevaram skatīties tikai uz izmaksām». «Šajā vēsturiskajā situācijā ir jārēķinās, ka mūsu dzīve kļūs dārgāka sankciju dēļ un arī simboliskie akti rada izmaksas. Ielas nosaukuma maiņa, piemēram, Antonijas ielas pārdēvēšana posmā, kur atrodas Krievijas vēstniecība, par Ukrainas neatkarības ielu, es uzskatu, ka tas ir garīgās pretošanās akts.»

«Mēs palīdzam Ukrainai, sūtot ieročus un nerimstoši izrādot garīgu pretošanos Krievijas agresijai.»

Tā kā tas beigu beigās ir politisks lēmums, tas būs jāpieņem ar domes balsojumu. «Šo lēmumu nevajadzētu atlikt!»

Par nosaukumu maiņu Rīgas pilsētvidē ir atbildīga Rīgas vietvārdu un pilsētvides objektu nosaukumu komisija.

Lasiet arī: BNN INTERVIJA | Vēsturnieks: Krievijas atbalstītāji Latvijā Ukrainas karoga izkarināšanu uztver kā provokāciju

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas