Lai rosinātu nepieciešamību veidot uzkrājumus vecumdienām, Swedbank piekto gadu rīko Pensijas eksperimentu, kura ietvaros divi jauni profesionāļi 14 dienas «pārceļas uz dzīvi» vecumdienās – ievācoties divu atšķirīgu senioru mitekļos, pildot viņu ikdienas pienākumus un iztiekot ar viņu ienākumiem līdzvērtīgiem līdzekļiem.
Šogad jaunais profesionālis Kristaps Kaņeps, pēc visu obligāto maksājumu veikšanas, eksperimenta laikā iztiks ar 55 eiro lielu «pensiju» nedēļā, savukārt Laima Kacena, kuras ikdiena saistīta ar audiovizuālo mediju mākslu, pārcelsies uz dzīvi «pārtikušās vecumdienās», un pēc visu maksājumu veikšanas varēs rēķināties ar 160 eiro lielu «pensiju» nedēļā, BNN informē Swedbank.
Savā pieredzē līdz 1.martam abi jaunieši dalīsies interneta vietnē www.nopietnapensija.lv , kā arī sociālajos tīklos un LMT Straume kanālā.
Kā vēstīts vienā no pētījumiem, domājot par pensijas gadiem, Latvijas iedzīvotāji dzīvo labklājības ilūzijā. Latvijas pensiju sistēmu caurmērā vērtējot kā viduvēju, cilvēki vecumdienās tomēr sagaida augstu dzīves standartu. 80% iedzīvotāju darbspējīgā vecumā uzskata, ka viņu nākotnes pensijai vajadzētu būt vismaz trīs ceturdaļu apmērā no līdzšinējās algas. Naudas izteiksmē tie ir vidēji 885 eiro, norāda Swedbank.
Bankas pārstāvji skaidro, ka šobrīd vecuma pensijas vidējais apmērs Latvijā ir vien 279 eiro mēnesī, un iedzīvotāju izpratne par individuālo atbildību pensijas veidošanā attīstās lēni, iezīmējot būtisku plaisu starp šodienas un nākotnes pensionāru.
56% aptaujāto norādījuši, ka neveido nekādus uzkrājumus savai nākotnes pensijai. Tā vietā cilvēki vecumdienu finansiālo nodrošinājumu saista lielākoties ar valsts nodrošinātu vecuma pensiju (71% šogad, salīdzinājumā ar 64% 2014.gadā).
To pierāda arī Pensijas eksperimenta dalībnieku dzīves redzējums. Daloties pārdomās par iztikas iespējām vecumdienās, Kacena stāsta: «Tā kā piederu pie tā dēvētās «YOLO» paaudzes (dzīvojam tikai vienreiz), par savu pensiju, protams, neesmu domājusi vispār. Tāpēc tieši Pensijas eksperiments būs pirmā reize, kad reāli par šo tēmu ne tikai domāšu, bet divas nedēļas uz savas ādas izbaudīšu – kāda varētu būt mana dzīve vecumdienās. Iespējams, līdz šim man gluži vienkārši bijis bail par to domāt. Īpaši redzot, kādu pensiju visdrīzāk jau drīzumā saņems daži tuvinieki. Zinu, ka droši vien arī pensijas gados būšu apritē, grozīšos pa savām kino lietām. Tāpēc, protams, negribētu ikdienā iztikt ar krimināli mazu pensiju.»
«Protams, dažādu paaudžu vidū ir arī dažādi cilvēki. Tikpat labi var apgalvot, ka devīzi «dzīvojam tikai vienreiz» pieņēmusi arī daļa no tiem, kuri ir «bez piecām minūtēm pensijā.» Proti, daļa strādājošo joprojām paļaujas tikai uz valsts pensiju un cer saglabāt šodienai līdzvērtīgu dzīves līmeni arī vecumdienās, nerēķinoties, ka vecumdienās viņu ienākumi var sarukt pat uz pusi, uzsver Swedbank Atklātais Pensiju Fonds AS valdes loceklis Kristaps Kopštāls.
Viņš skaidro, ka Eiropas Savienības Eurostat dati liecina – Latvija 20 gados piedzīvojusi vienu no lielākajiem pensionāru īpatsvara pieaugumiem Eiropā. «Tāpēc ir skaidri jāapzinās – tikai ar valsts garantēto pensiju ierasto dzīves līmeni saglabāt nebūs iespējams. Ja viens jaunais profesionālis ik mēnesi atsakās no viena kino vakara un vakariņām ārpus mājas, tā vietā 20 līdz 30 eiro novirzot savam privātās pensijas uzkrājumam, ilgtermiņā šis ikmēneša ieradums radīs ievērojamu starpību,» uzsver Kopštāls.
Ref:224.000.103.373
Ja jau šobrīd vecuma pensijas vidējais apmērs Latvijā ir vien 279 , tad kā var palikt 55 eiro nedēļai , pēc rēķinu nomaksas?? Vai dzīvos kopmītnē??Vai nelietos mobīlo telefonu ,internetu un TV ??
Ar 55 eiro nedēļā var diezgan lepni dzīvot, lai pamēģina iztikt ar minimālajām pensijām. Tur gan būtu, ko padomāt.
Tāds nepareizs pētījums tur sanāks un tikpat nepareizi rezultāti.
Tādi tad nu laikam ir arī pārējie pētījumi par labklājības līmeni Latvijā. Skumji.
lai pameegina izdziivot ar 100 eiro meenesii nevis 2nedeelaas viniem jau ir bail ilgaaku laiku ar tiem grasiem izdziivot jo zin ka nekas labs nesanaaks