Valsts kontrole, veicot revīziju Rīgas lielākajā namu apsaimniekošanas uzņēmumā Rīgas namu pārvaldnieks atklājusi, ka tajā, iespējams, fiktīvi nodarbināti partijas Saskaņa deputāti un deputātu sievas. Policija patlaban veic kriminālizmeklēšanu šajā lietā.
Kā vēsta TV3 raidījums Nekā Personīga, vienu no lielākajiem šī pašvaldības uzņēmuma iecirkņiem patlaban vada Vladimirs Telešs, kuram nav piemērotas izglītības šim amatam, taču izšķirošs varētu būt kāds cits faktors – viņš ir dzīvesbiedrs domes deputātei no Saskaņas.
Rīgas namu pārvaldnieks ir lielākais namu apsaimniekotājs galvaspilsētā. Tam jārūpējas, lai 4 300 mājas būtu labā tehniskā stāvoklī, un iedzīvotājiem būtu nodrošinātas visas nepieciešamās komunikācijas. Tas ir pašvaldības uzņēmums, kapitāla daļu turētāja pārstāvis tajā ir mērs Nils Ušakovs.
Rīgas namu pārvaldnieks ir sadalīts septiņos iecirkņos un vienu no lielākajām filiālēm jau pusgadu vada Vladimirs Telešs. Viena no prasībām iecirkņa vadītājam ir augstākā izglītība. Telešs atsakās atbildēt, vai viņam tāda ir, un kurā specialitātē.
Publiski pieejamos dokumentos par remontu Kurzemes iecirkņa apsaimniekotajās mājās redzams, ka Telešs parakstās kā būvinženieris. Latvijā šajā specialitātē izglītību var iegūt divās augstskolās – Rīgas tehniskajā universitātē (RTU) un Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU). Atsaucoties uz Nekā Personīga pieprasījumu, augstskolas datu bāzēs meklēja Teleša vārdu, taču absolventu vidū neatrada. Telešam nav arī izsniegts Latvijas Būvinženieru savienības sertifikāts, kas apliecinātu viņa zināšanas un tiesības praktizēt.
«Par būvinženieri jūs varat saukties tikai tad, kad esat beidzis attiecīgo augstāko mācību iestādi RTU vai LLU. Un tad varat parakstīties un kļūt par būvinženieri. Bet par būvspeciālistu varat kļūt tikai tad, kad esat saņēmis šo augstāko būvinženiera statusu un sertifikātu. Jūs kļūstat tad par būvspeciālistu un tad varat ar parakstu un savu sertifikātu apliecināt savas zināšanas un spējas,» kārtību skaidro Latvijas Būvinženieru savienības valdes loceklis Leonīds Jākobsons.
Rīgas manu pārvaldniekā neatklāj pateicoties kādām prasmēm Telešam uzticēts vadīt vienu no lielākajiem iecirkņiem šajā pašvaldības uzņēmumā. Ziņas par viņa izglītību un iepriekšējo darba pieredzi esot slepenas.
«Sīkāku informāciju par personu diemžēl mēs nevaram sniegt. Tā ir aizsargāta ar likumu. Bet tas, ko es varu pateikt, ka Teleša kungam ir pietiekama pieredze un viņš ir augstu novērtēts darbinieks, ir ļoti labas atsauksmes,» saka Rīgas namu pārvaldnieka Komunikācijas nodaļas projektu vadītāja Santa Vaļuma.
Telešs Rīgas namu pārvaldniekā sāka strādāt pirms trim gadiem. Kaut arī viņam nebija piemērotas izglītības, viņš īsā laikā kļuva par iecirkņa vadītājas vietnieku un nu jau pusgadu pats to vada.
Teleša karjera pašvaldības uzņēmumā sakrīt ar laiku, kad par viņa dzīvesbiedri kļūst Rīgas domes deputāte no Saskaņas Svetlana Savicka. Kādreizējai Nila Ušakova palīdzei Saeimā Saskaņa uztic gan vadīt biedrību 9.maijs – vienu no redzamākajām Uzvaras dienas svinību organizētājām, gan audzināt jauno Saskaņas kalvi partijas jauniešu organizācijā restart.lv. Rīgas namu pārvaldnieka Kurzemes iecirkņa vadītāju Telešu sanikno jautājums par viņa attiecībām ar Savicku.
Rīgas namu pārvaldnieka kapitāldaļu turētājs mērs Nils Ušakovs saka, ka par Teleša izraudzīšanos atbild Rīgas namu pārvaldnieka valde. Viņš apgalvo, ka Telešs iecirkņa vadītāja pienākumus pilda tikai uz laiku līdz atradīsies piemērotāks kandidāts. Raidījums pārliecinājās, ka konkurss uz šo amatu nav izsludināts.
Pērn revīziju Rīgas namu pārvaldniekā veica Valsts kontrole un atklāja, ka uzņēmums iespējams fiktīvi nodarbinājis 13 darbiniekus. Starp tiem Saskaņas deputātu sievas Žannu Pankratovu un Aleksandru Klementjevu, kā arī mēra Nila Ušakova bijušā preses sekretāra Sandra Toča dēlu. Līgums par attīstības projektu Rīgas namu pārvaldniekam bija arī domes deputātei Svetlanai Savickai. Tas ļāva viņai nopelnīt gadā 18 tūkstošus eiro. Dienu pēc Valsts kontroles intereses par šiem darbiniekiem, šaubīgo attīstības nodaļu Rīgas namu pārvaldniekā likvidēja.
Valsts kontrole lietu par fiktīvi nodarbinātajiem pašvaldības uzņēmumā nodeva policijai. Notiek izmeklēšana. Visiem šaubīgajiem darbiniekiem bijuši vienā laikā parakstīti līgumi par dažādu projektu veikšanu Rīgas namu pārvaldniekā. Nevienam profesija gan nav bijusi piemērota namu apsaimniekošanas specifikai. Un, piemēram, attīstības nodaļas vadītājs nezināja, kurš darbiniekiem dod darba uzdevumu un vai tos arī pilda. Visiem, iespējams, fiktīvi nodarbinātajiem, arī Savickai, lietā ir liecinieces statuss. «Iespējams, ir noziedzīgi iztērēti 120 tūkstoši eiro, kas varētu būt izmaksāti kā atalgojums par neesošiem darbiem,» atklāj Ekonomikas policijas priekšnieka vietniece Ilze Sokolovska.
Ref: 102.000.102.12008