Amerikas Savienoto valstu finanšu problēmas, ekonomikas izaugsmes tempu palēnināšanās Ķīnā, parādu krīze Eiropā un stagnācija Japānā ar 30% varbūtību var izraisīt vētru, kuras maksimumu pasaules ekonomika izjutīs pēc diviem gadiem, prognozē pasaulē pazīstamais ekonomists Nuriels Rubini.
Pakāpeniskā pieeja krīzes pārvarēšanai eirozonā nav nesusi risinājumu fundamentālām problēmām, ko izraisa ekonomikas un konkurences līdzsvara neesamība eirozonas bloka iekšienē, izdevumam The Financial Times norāda Ņujorkas universitātes profesors, kurš iepriekš prognozējis arī 2008. gada pasaules finanšu krīzi.
Ja viss turpināsies tāpat kā iepriekš, eirozonu var piemeklēt vienotās valūtas savienības sabrukums ar atsevišķu tās vājāko dalībvalstu atdalīšanos.
Eiropas ekonomiskajai un valūtas zonai nekad pilnībā neatbilda visi šādai savienībai nepieciešamie kritēriji. Bloka valstu līderi cerēja, ka monetārās, budžeta un valūtas politikas neesamība sekmēs drīzākas strukturālās reformas, kas savukārt satuvinās valstis ekonomikas izaugsmes tempu ziņā, uzsvēris ekonomists.
Patiesībā, pēc ekonomista teiktā, viss izrādījies citādāk. Procenta likmju izlīdzināšana sākotnējā etapā noveda pie vēl lielākām atšķirībām starp bloka valstu budžetiem. Strukturālās reformas tika atliktas, kā rezultātā zonas perifērijas valstis tikai vēl vairāk zaudēja savu konkurētspēju.
Visi turpina iet valsts parādu paaugstināšanas ceļu, to slogam kļūstot arvien smagākam, un visas šīs problēmas liks sevi manīt, vēlākais, 2013. gadā, prognozē Rubini.
Pēc ekonomista domām, jau šī gada otrajā pusē pasaules ekonomikas izaugsmes tempi var palēnināties. Nopietna problēma pasaules ekonomikai būs arī Ķīnas ekonomikas izaugsmes tempu palēnināšanās, kas ir praktiski neizbēgama pēc 2013. gada.
Kncoked my socks off with knowledge!