Lielākā daļa (55%) Latvijas iedzīvotāju, kuri ugunsgrēka gadījumā zaudētu ievērojamu daļu iedzīves, pēc palīdzības vērstos tieši pie tuviniekiem vai draugiem, nevis bankas, liecina Apdrošināšanas akciju sabiedrības BTA aptaujas dati.
Sabiedrības aptauja apstiprina tuvinieku lielo nozīmi cilvēku dzīvēs. Rezultāti liecina, ka 90% valsts iedzīvotāju ir vismaz divas personas no radu un draugu vidus, uz kurām vienmēr var paļauties dzīves kritiskajās situācijās.
Apdrošinātāja BTA veiktajā aptaujā respondentiem tika jautāts, kam nepieciešamības gadījumā lūgtu finansiālo atbalstu, un visbiežāk, 36% aptaujāto, norādīja ģimeni, bet vēl 19% norādīja draugus. Piektā daļa, jeb 21%, norādīja, ka mēģinātu krāt paši, bet tikai 20% palīdzību meklētu pie aizdevējiem.
Komentējot pētījuma datus, BTA valdes priekšsēdētājs Jānis Lucaus uzsvēra tradīciju un ģimenes lielo lomu mūsu sabiedrībā: «Lai arī pēdējos gados daudz runāts par kreditēšanas lielo izplatību, šie pētījuma rezultāti uzrāda, ka pirmā palīdzība lielu nelaimju gadījumos būs no mums tuviem cilvēkiem. Pētījuma rezultāti liecina, ka apkārtējo cilvēku atbalsts ir spēcīgs. Tas ir apsveicami, ka iedzīvotāji nevairās savas problēmas pārrunāt tuvinieku lokā un risina tās kopā. Tomēr jābūt uzmanīgiem, vai savu atbildību dalīšana ar citiem nekļūst par pārāk lielu izaicinājumu savstarpējām attiecībām, tāpēc vislabāk par riskiem parūpēties laikus,» brīdina Jānis Lucaus.
Tāpat aptaujā tika arī jautāts, vai viņi ir apmierināti ar atbalstu, ko saņem no apkārtējiem cilvēkiem. Patīkami, ka 69% iedzīvotāju to vērtē pozitīvi, apliecinot, ka ir apmierināti ar atbalstu, ko saņem no tuviniekiem un kolēģiem. Vienlaikus pētījums uzrāda, ka 31% Latvijas iedzīvotāju nesaņem pietiekamu atbalstu un bieži grūtībās jūtas atstāti vieni. Lai arī kopējā apmierinātība ir augsta, lielākā daļa aptaujāto neslēpa, ka brīžiem tomēr gadās situācijas, kad apkārtējo atbalsts ir nepietiekams un nākas vien pašam cīnīties ar grūtībām.
Savukārt ceturtā daļa respondentu līdzcilvēku atbalsta trūkumu arī norādīja kā vienu no galvenajiem iemesliem nespējai pilnvērtīgi tikt galā ar saviem pienākumiem un dzīves uzlikto atbildību.
Pētījuma dati atklāj, ka 45% Latvijas iedzīvotāju ir divi līdz trīs cilvēki, kuriem lūgt palīdzību grūtā brīdī, bet 31% iedzīvotāju ir pat četras līdz sešas personas no radu un draugu loka, kas atbildēs trauksmainam telefona zvanam jebkurā laikā. Tikai 10% no aptaujātajiem bija viens vai neviens atbalsta cilvēks.
Pētījuma rezultāti apstiprina, ka Latvijā mīt spēcīgas ģimenes un savstarpējās draugu attiecības tiek turētas īpašā godā. Atsaucība, pretimnākšana, izlīdzēšana ir tās, kuras saklausām, padziļināti pētot un lasot aptaujāto atbildes.
«Ne velti latviešiem izveidojies sakāmvārds «Draugus vislabāk iepazīst nelaimē». Tā ir patiesība, jo tieši ar šiem cilvēkiem savas raizes ikdienā dalām visbiežāk. Ar viņu palīdzību atrodam veidu, kā tikt galā ar problēmām, un, protams, arī atbalstoša līdzcilvēka faktors ir ļoti svarīgs, lai vispār stātos pretī izaicinājumiem. Ir ievērojami vieglāk būt atbildīgam, ja līdzās ir kāds, kas atbalsta,» atzīmē BTA valdes priekšsēdētājs Lucaus.
Apskatot pētījuma rezultātus no reģionālā aspekta, izceļas Latgales iedzīvotāju atbildes, kas ģimenes un draugu atbalstam piešķir vēl lielāku nozīmību, to apstiprināja 75% aptaujāto latgaliešu.
Toties Kurzemnieki biežāk kā citos reģionos nepieciešamos līdzekļus drīzāk sakrātu paši. Runājot par saņemto atbalstu, Vidzemes un Zemgales iedzīvotāju vidū novērojams zemāks apkārtējo atbalsts nekā citos valsts reģionos. To kā nepietiekamu norādījuši attiecīgi 37% un 39% iedzīvotāju. Pārsteidzoši, ka nepastāv lielas atbalsta loka atšķirības starp vecuma grupām, vienīgi cilvēkiem, kas ir vecāki par 45 gadiem, atbalsta loks laika gaitā ir nostiprinājies un kļuvis nedaudz plašāks.
Ref: 225.000.103.1257