Plānotā Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde nenotiks, jo komisijas deputāti vienojušies neizskatīt Rīgas namu pārvaldniekā konstatētos pārkāpumus bez Rīgas domes augstāko amatpersonu klātbūtnes. Komisija aicinās atbildīgo ministriju vērtēt pašvaldības amatpersonu rīcību, informē komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš.
Publisko izdevumu komisija trešdien, 28.oktobrī, bija plānojusi izskatīt Valsts kontroles operatīvās revīzijas rezultātus pašvaldības uzņēmumā Rīgas namu pārvaldnieks. Komisijas sēdē bija aicināti piedalīties uzņēmuma, Ekonomikas ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Valsts kontroles un Rīgas domes pārstāvji.
«Jau laikus – pirms divām nedēļām – nosūtījām uzaicinājumu Rīgas domei, uzsverot, ka sēdē jāpiedalās kādai no domes augstākajām amatpersonām – priekšsēdētājam, viņa vietniekam vai izpilddirektoram. Diemžēl divu nedēļu laikā Rīgas domes augstākās amatpersonas nespēja atrast vienu stundu, lai sniegtu likumdevējam skaidrojumu par situāciju Rīgas namu pārvaldniekā,» norāda komisijas priekšsēdētājs.
Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli komisijām ir tiesības pieprasīt savai darbībai vajadzīgās ziņas un paskaidrojumus no attiecīgajām amatpersonām. Sākot darbu 12.Saeimā, komisija nolēma, ka, vērtējot Valsts kontroles revīzijas, sēdēs ir jāpiedalās par attiecīgo jautājumu atbildīgajām augstākajām amatpersonām.
Līdz šim brīdim valsts un pašvaldību institūciju atbildīgās amatpersonas nav izvairījušās no atbildības un nākušas parlamentā skaidrot revīzijās atklātās nepilnības. Rīgas dome ir pirmā institūcija, kuras augstākās amatpersonas nespēj saplānot savu laiku tā, lai varētu parlamentā skaidrot revīziju rezultātus un turpmākos plānus nepilnību novēršanai, pauž Bērziņš.
«Vēlos uzsvērt, ka augstāko amatpersonu neierašanās uz Saeimas komisijas sēdi, neļaus izvairīties no atbildības, tādēļ tuvāko nedēļu laikā jautājumu par SIA Rīgas namu pārvaldnieks iekļausim komisijas darba kārtībā,» uzsver komisijas priekšsēdētājs.
Tāpat komisija nolēma vērsties Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijā ar lūgumu izvērtēt Rīgas domes vadības rīcību, nenodrošinot amatpersonu dalību Saeimas komisijas sēdē, portālu BNN informē Saeimas Preses dienests.
BNN jau vēstīja, ka prokuratūra nolēmusi sākt kriminālprocesu saistībā ar pašvaldības SIA Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) konstatētajiem tiesību normu pārkāpumiem.
Kā informēja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes trešā biroja trešās nodaļas inspektors, izvērtējis no Ģenerālprokuratūras saņemto Valsts kontroles iesniegumu par revīzijā konstatētajiem tiesību normu pārkāpumiem RNP darbībā par, iespējams, fiktīvi nodarbinātām 13 fiziskām personām, šā gada 20.augustā pieņēma lēmumu par atteikšanos sākt kriminālprocesu.
Savukārt šā gada 3.septembrī Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras prokurors, pārbaudot pieņemtā lēmuma likumību un pamatotību un uzskatot, ka Valsts kontroles iesniegumā ir norādītas ziņas, kas satur pietiekamu informāciju par iespējami notikušu noziedzīgu nodarījumu, lēma par lēmuma par atteikšanos sākt kriminālprocesu atcelšanu, tādējādi izlemjot sākt kriminālprocesu.
Kriminālprocesa materiāli tālākai izmeklēšanas veikšanai nosūtīti Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei.
Kā ziņots, Valsts kontrole ir pabeigusi revīziju RNP, secinot, ka dzīvokļu īpašnieki Rīgā ir spiesti apmaksāt pašvaldības uzņēmuma RNP nelikumīgās darbības, izšķērdību un nolaidību, kā arī fiktīvi nodarbinātus cilvēkus.
Revidenti cita starpā secinājuši, ka uzņēmuma noteiktās dzīvojamo māju pārvaldīšanas maksas pamatojums nav izsekojams un to nav iespējams salīdzināt ar RNP faktiskajiem izdevumiem. Maksā esot iekļauti arī tādi izdevumi, kas nemaz nav saistīti ar ēkas pārvaldīšanu. VK vēl pirms ziņojuma publiskošanas vērsās prokuratūrā par atsevišķiem konstatētajiem pārkāpumiem, tostarp par iespējamiem 13 fiktīviem darbiniekiem.
Ref: 102.000.102.11051