Saeimas deputāti sev palīgus un konsultantus izvēlas atšķirīgi

Līdz ar jauno Saeimu jauns darba cēliens sākas ne tikai Saeimas deputātiem. Jauni līgumi ir jāslēdz arī ar deputātu palīgiem un frakciju konsultantiem. Partijas ar valsts piešķirtajiem resursiem rīkojas dažādi: vienas tos izmanto, lai atalgotu jaunatnes organizāciju aktīvistus, citas sagādā ienākumus bijušajiem politiķiem, bet ir arī tādas, kas palīgus pamatīgi nostrādina.

Saeimas kārtības rullis nosaka: katram deputātam var būt ne vairāk kā divi palīgi, kas tiek atalgoti no valsts budžeta. Viena deputāta palīgiem atvēlētā atalgojuma summa šobrīd ir 807 eiro pirms nodokļu nomaksas, ziņo Latvijas Radio.

Savi palīgi ir arī frakcijām – šobrīd trīs lielākajās Saeimas frakcijās ir pa četriem konsultantiem, bet abās mazākajās – pa vienam. Savukārt Nacionālajai apvienībai pienākas trīs konsultantu vietas.

Lai gan formāli darba tiesiskās attiecības ar deputāta palīgu Saeimas Kanceleja nodibina pēc paša deputāta priekšlikuma, vairākās frakcijās neslēpj, ka šis process notiek centralizēti vai vismaz tiek saskaņots. 12. Saeimā tas ir raksturīgi opozīcijas frakcijām, arī mazākajai parlamenta frakcijai No sirds Latvijai (NSL).

Tās vecākā konsultante ir partijas biedre, bijusī Valsts kontroles padomes locekle Dace Nulle. Savukārt palīgu amatos paņemti vairāki saraksta kandidāti – bijušais Daugavpils mērs un 7. Saeimas LSDSP frakcijas vadītājs Valdis Lauskis, kādreizējais kultūras ministres biroja vadītājs Valters Bolēvics, Rīgas Dabaszinību skolas direktore Daiga Kalniņa un advokāte Inna Laizāne.

Tāpat kā NSL, arī Latvijas Reģionu apvienības (LRA) frakcijā vairumam deputātu šī ir pirmā reize Saeimā. Tomēr parlamentārā darba pieredze ir frakcijas vecākajai konsultantei Ingai Vanagai. Starp deputātu palīgiem ir bijušais Rīgas domnieks Jānis Mārtiņš Skuja, bijusī Rīgas mēra un vairāku ministru preses sekretāre Kristīne Liepa, vairāku Kurzemes pašvaldību jurists Edgars Štāls.

Savukārt Saskaņai jau vairākus gadus ir stabils frakcijas darbinieku kodols, kurā šajā Saeimā ir nelielas izmaiņas. Nupat kā tautsaimniecības padomniece tajā atgriezusies ekonomikas doktore Ilona Lejniece, kas ir arī SIA Laika stars finanšu eksperte. Lejniece bijusi arī savulaik Rīgas pašvaldībai piederošās akciju sabiedrības Ceļu pārvalde finanšu direktore, bet šogad Saeimas vēlēšanās piedalījās no Aināra Šlesera vadītās partijas Vienoti Latvijai saraksta. Saeimā kā deputāta Ivana Ribakova palīgs tomēr atgriezies arī Saskaņas veterāns Nikolajs Kabanovs. Saskaņas frakcijā vairākiem deputātiem ir palīgi, kuru pamatdarbs ir Rīgas domē. Piemēram, bijušais žurnālists, tagad domes Sabiedrisko attiecību nodaļas darbinieks Mārtiņš Vilemsons šo darbu nu apvienos ar palīdzēšanu diviem deputātiem – Sergejam Potapkinam un Ivaram Zariņam. Arī Regīna Ločemele-Luņova Rīgas domē atradusi vienu no palīgiem – Olgu Portnovu, kas kā palīdze jau darbojas Rīgas mēra un partijas Saskaņa vadītāja Nila Ušakova birojā.

Vienotībā par Solvitas Āboltiņas palīdzi ir kļuvusi bijusī Vienotības Jaunatnes organizācijas vadītāja Linda Medene. Savukārt Nacionālās apvienības (NA) frakcijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš apgalvo, ka partija atstāj palīgu izvēli pašu deputātu ziņā, tomēr neslēpj, ka arī Nacionālā apvienība mudina biedrus iesaistīt Saeimas darbā jaunatnes organizācijas pārstāvjus.

Vislielākā brīvība palīgu izvēlē ir Zaļo un Zemnieku savienības deputātiem. Vismaz tā apgalvo frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis. Lai gan ZZS frakcijā deputāti par palīgiem savus radus vairs nenodarbina, kā ir bijis senāk, Brigmanis neesot mainījis savas domas, ka «vislabāk ir sastrādāties kopā ar cilvēku, ar ko tu ikdienā esi.» Apvienībā ietilpstošās partijas par šiem amatiem nav vienaldzīgas, jo par palīgiem ir pieņemta, piemēram, Zaļās partijas biroja vadītāja Līga Bulmeistere, bijušais Talsu domes deputāts Alfons Spēks, Liepājas mēra Ulda Seska biroja vadītājas meita Laila Brūna un padomniece Vita Plūksna.

Pagaidām gan visi deputāti savus palīgus nav izvēlējušies, taču nav arī dzirdēts, ka kāds no šī resursa grasītos atteikties, vēsta Latvijas Radio.

Ref: 102.000.102.8716

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas