Šai vecmāmiņai nepietika naudas gan svecītei, gan maizei 11. novembrī – izlasi, kā viss beidzās!

11. novembris – svētki, kuru laikā  pieminam savus karavīrus. Tomēr gribam jums pastāstīt atgadījumu, ko kāds piedzīvoja pagājuša gada svētku priekšvakarā.

Šis atgadījums noteikti atstās dziļu iespaidu uz ikvienu. Stāsta kāds aculiecinieks:

«Bija  2015. gada 11. novembra vakars. Pārtikas veikala rindā ir nostājusies cienījama vecuma vecmāmiņa – lakatiņā, vecā (bet koptā) mētelī, ar sūrās dzīves ieliktu muguru. Viņa uz kases letes uzliek savas preces… paciņu griķu, rupjās maizes kukulīti un svecīti burciņā (kapu svecīti)!

Kad kasiere bija sarēķinājusi preču cenu, vecmāmiņa sāka meklēt maciņā skaitīt naudu. Pēkšņi viņas skatiens saskuma, un viņa samulsa. Viņa izlika savas kapeiciņas uz kases galdiņa un mēģināja tās pārskaitīt vēlreiz. Tajā brīdī viņa saprata, ka naudiņas visam nepietiek. Viņas acīs redzēju skumjas un mulsumu. Viņa ar savām drebošajām rokām tvēra pēc maizes kukulīša un teica pārdevējai, ka maizīti neņems. Tajā brīdī līdz manai apziņai nonāca skaidrība, kas tur īsti notiek (līdz tam tikai apātiski vēroju notiekošo, jo biju aizdomājies par ikdienas lietām – visu redzēju, bet neapzinājos). Mana sirds TĀ sažņaudzās, ka atceroties to, vēl šodien saraušas asaras –  sieviete, kura visu mūžu strādājusi un cīnījusies, tagad valsts svētkos nevar atļauties nopirkt to mazumiņu, kas viņai bija paņemts. Tā ir milzīga netaisnība. Un kas pats apbrīnojamākais – viņa izvēlējās atteikties no maizītes, nevis svecītes valsts svētkos.

Es piegāju pie kasieres un palūdzu viņai, vai ir iespējams manas preces un vecmāmiņas preces saskaitīt vienā čekā. Kasiere pamāja ar galvu. Es pagriezos pret vecmāmiņu un, nevēloties viņu aizvainot, prasīju – «vai es drīkstu samaksāt jūsu vietā?» Vecmāmiņas acīs tajā pašā mirklī sariesās asaras un viņa uzsmaidīja, teikdama – «Paldies, dēliņ! Paldies, liels paldies!» Varēja redzēt, ka ko tādu viņa negaidīja, un viņas pateicība bija patiesa. Bet man nevajadzēja nekādu pateicību … tajā brīdī spēju tikai knapi valdīt savas asaras un sašutumu par to, ka šai vecmāmiņai jānonāk šādā situācijā. Tāpat knapi spēju valdīt savas asaras, apzinoties, ka šī sieviete labāk izvēlējās nopirkt svecīti, nevis maizi.

Es samaksāju par precēm, un kopā devāmies ārā no veikala. Izejot no tā arā, sākām ar vecmāmiņu runāt. Noskaidroju, ka viņa dodas uz Krastmalu, lai aizdegtu svecīti par godu karavīriem. Viņa izstāstīja, ka daudzi viņas dzimtas radi 1940. gadā devās trimdā, bet viņas vecāki izlēma palikt. Un viņa ne mirkli to nenožēlojot. Jā, grūtības bija un ir lielas, viņa teica, bet ne mirkli to nenožēlojot, jo mīl Latviju – savu zemi!

Atvadoties, gribēju vecmāmiņai palīdzēt vēl un piedāvāt naudu. Bet no tās viņa atteicās. Viņa man teica: «Dēliņ, tu jau man tāpat palīdzēji!»Dīvaini, bet sarunas gaitā tā arī nepaprasīju, kāds ir viņas vārds. Tāpēc man viņa tā arī palikusi atmiņā kā vecmāmiņa – silta, sirsnīga un milzīgu mīlestību pret savu zemi, neskatoties uz grūtībām… par SPĪTI grūtībām!»

Avots:

Saistītie raksti

4 KOMENTĀRI

  1. Vienkārši es

    Un tādu civēku (-kas par spīti visiem grūtajiem laikiem) nav pametuši dzimteni un godam savu mūžu strādājuši šajā zemē- būtu pelnījuši no valsts puses cilvēcīgu pensiju lai varētu cilvēcīgi dzīvot un vecumdienās atļauties ne tikai svecīti svētkos nopirkt ….Arī es kādā veikalā nevarēju novalfīt asaras kad kundzīte gados ilgi izvēlējās aukstai gaļai mazāko cūkas stulpīti-bet arī tai viņai pietrūka nedaudz santīmu .Viņa ļoti atvainojās pārdevējai ka nesanāk naudiņa un no veikala izgāja. Man kakā sakāpa asaru kamols. Palūdzu pārdwvējai lai pasaka man ši gabaliņa cenu-samaksāju par to un izgājusi no veikala skatījos-kur tad tantīte palikusi? V;iņa turpat netālu pie veikala skaitīja atkal savus santīmiņus.Bija 2015.gada 21.decembris.Piegāju pe tantītes un teicu -ziemsvētku vecītis lūdza Jums nodot šo.Viņa skatījās uz mani kā uz brīnumu.Apķēra mani un mēs abas paraudājām.Tagad mē esam tuvas.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas