Sākusies Narvas padomju pieminekļa demontāža

Narvas austrumu pilsētā šorīt, 16.augustā, ir sākti darbi, lai novērstu pretrunīgi vērtēto padomju laika pieminekli, un sabiedrībai ir slēgta piekļuve šim un diviem citiem pieminekļiem, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

ERR žurnālisti, kuri atrodas notikuma vietā, neilgi pēc plkst. 7.00 ziņoja, ka Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvalde (PPA) ir norobežojusi ceļu, kas ved uz pieminekli – Otrā pasaules kara T-34 tipa tanku.

Saskaņā ar neapstiprinātām ziņām tanku pārvietos uz Igaunijas Kara muzeju Vīmsi, netālu no Tallinas.

Narvas PPA stacijas vadītājs Indreks Pivi (Indrek Püvi) pastāstīja ERR, ka iestāde ierobežo sabiedrības piekļuvi teritorijai ap Narvas tanku un citiem pieminekļiem tā tuvumā.

Viņš sacīja: «Mēs izveidojam perimetru ap trim padomju laika kara pieminekļiem uz ceļa Narva–Narva–Jēsu, lai tos varētu droši aizvākt. Tas nozīmē, ka sabiedrībai šajā zonā nav atļauts atrasties, savukārt braukšana ar transportlīdzekļiem un to novietošana tur ir aizliegta. Aizliegtā zona ir skaidri apzīmēta ar ceļa zīmēm, un uz vietas atrodas PPA darbinieki, kuri nepieciešamības gadījumā satiksmi novirzīs pa apvedceļiem.»

Īsi pirms pulksten 7.00 šajā vietā atradās daži cilvēki un divi apsargi, kurus pilsētas varas iestādes bija nolīgušas pieminekļa uzraudzībai, kā tas bija redzams tiešraidē pieslēgtajā drošības kamerā, kas pēc tam tika izslēgta pulksten 7.00, ziņo ERR.

Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes austrumu prefektūra apgalvo, ka tā pie pieminekļiem ieviesa komandanta stundu, lai nodrošinātu sabiedrības drošību, kas nozīmē ceļa slēgšanu gan transportlīdzekļu satiksmei, gan gājējiem.

Lai gan Narvas pilsētas vadība pagājušajā nedēļā bija paziņojusi, ka lēmumam par tanka nākotni jābūt pašvaldības ziņā, pirmdien, 15.augustā, tika pieņemts lēmums atteikties no šī priekšlikuma, dodot valstij rīcības brīvību.

Lasiet arī: Igaunijā no 18.augusta stāsies spēkā Igaunijā izsniegtu Krievijas tūristu vīzu aizliegums

Igaunijas iekšlietu ministrs Lauri Lānemets (Lauri Läänemets) paziņoja, ka tanks tiks noņemts līdz 20.augustam, Igaunijas Neatkarības atjaunošanas dienai, Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa (Kaja Kallas) ERR sacīja, ka padomju laika pieminekļa noņemšana nenotiks tumsas aizsegā.

Padomju laika pieminekļa demontāža ir īpaši jūtīga tēma, ņemot vērā, ka Narvas iedzīvotāji lielākoties ir krievvalodīgie, savukārt valsts vēlas izvairīties no jebkādiem sarežģījumiem demontāžas procesa laikā.

Krievijas 24.februāra iebrukums Ukrainā ir pievērsis pastiprinātu uzmanību padomju laika pieminekļiem visā Igaunijā; vairāki šādi pieminekļi un statujas jau ir pārvietoti vai noņemti.

Kā zināms, arī Latvijā ir pieņemts lēmums par padomju laika pieminekļu demontāžu. Savukārt Lietuvas Seimā lēmums ir vēl pieņemšanas stadijā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas