Kamēr Kijevas ielās brieda nemieri, Ukrainas parlamentā 3.februārī notika kāda sanāksme, ko rīkoja organizācija Pasaule bez nacisma. Diskusiju tēma – kā Ukrainā apspiež krievus un ebrejus, un kā pret to vajadzētu cīnīties. Starp viesiem manītas arī Latvijā pazīstamas sejas.
To vidū antifašistu aktīvists Josifs Korens, Eiroparlamenta deputāte Tatjana Ždanoka, krievu valodas referenduma rīkotājs un pašpasludinātā Nepilsoņu parlamenta līderis Aleksandrs Gapoņenko. Tāpat arī četri Saskaņas centra Saeimas deputāti – Sergejs Mirskis, Aleksandrs Sakovskis, Irina Cvetkova un Nikolajs Kabanovs, ziņo TV3 raidījums Nekā personīga.
Diskusiju tēma – kā Ukrainā apspiež krievus un ebrejus, un kā pret to vajadzētu cīnīties.
«Mums, godātie kolēģi, ir nepieciešams nopietni apvienoties, lai nacisms neuzplauktu. Un es nebaidos no šiem vārdiem! Tā nav opozīcija, kas cīnās par kaut kādām Ukrainas tautas tiesībām!» sanāksmē norādījis Pasaule bez nacisma līderis Boriss Špīgels.
«Kad mana kaimiņu ģimene ir saslimusi ar gripu, es savai gimenei lūdzu uzvilkt maskas, lai gripa neizplatītos. Neonacisma draudi, turklāt tik vērienīgā valstī kā Ukraina ir ļoti nopietns draudz visai Eiropai. Mēs šeit esam, lai šo draudu apturētu un novērstu,» skaidro apvienības Pasaule bez nacisma vadītājs Latvijā Josefs Korens.
Saeimas deputāti no Saskaņas centra apgalvo, ka uz Ukrainas sanāksmi, kurā klausījās antifašitu un citu organizāciju uzsaukumus, braukuši pa savu naudu. Pasākumā piedalījušies tikai tāpēc, ka saņēmuši ielūgumu. «Bija konference. Vienas grāmatas prezentācija un tikšanās ar bijušajiem prezidentiem. Un arī ar deputātiem. Tāpat kā iepriekšējo reizi, kad es biju Amerikā, uzaicināja Pasaule bez nacisma oficiāli, nosūtot man uzaicinājumu,» teic Saeimas deputāte Irina Cvetkova.
«Es jums varu pateikt uzreiz – pats svarīgākais mērķis – diemžēl opozīcijas rindās, kas bija Ukrainas Maidanā, bija tādas organizācijas, kas izteicās ļoti nopietni pret ebrejiem. Tur bija lozungi pret ebrejiem. Antisemitisms, kas skanēja Maidanā bija nepieņemams visai organizācijai, kas cīnās visā Eiropā pret nacismu. Viņi neslēpj savus uzskatus un neslēpj pat šodien. Un ir tur tādi spēki, kas izsakās ne tikai pret ebrejiem, bet citām tautībām. Kas arī nav pieņemams,» norāda Saeimas deputāts Sergejs Mirskis.
Ukrainā arī pirms diviem gadiem manīti saskaņieši no Latvijas – Eiroparlamenta deputāts Boriss Cilēvičs, tolaik Centrālās vēlēšanu komisijas locekle Elizabete Krivcova. Viņi īsi pēc krievu valodas referenduma Latvijā dalījās pieredzē ar Ukrainas kolēģiem, kas gribēja Krimā krievu valodai iegūt valsts valodas statusu.
Savukārt pirms mēneša notikušās sanāksmes līderis Boriss Špīgels sastapts arī Rīgā. Pirms četriem gadiem, dienu pirms 16.marta, viesnīcā Latvija deputāts Jānis Urbanovičs rīkoja ebreju genocītam veltītu konferenci. Dienu vēlāk tajās pat telpās ap Šīgelu pulcējās antifašistu organizācijas, lai dibinātu Starptautisko antifašistu fronti. Tā ir jumta organizācija arī pirms mēneša notikušajai sanākšanai Ukrainā.
Kā pirms četriem gadiem Urbanoviča rīkotā konference līdzās Špīgela aktivitātēm tika nosaukta par nejaušu sakritību, tā arī par saskaņiešu braucienu uz Ukrainas parlamentu partijas vadība tēlo neviltotu pārsteigumu.
Starp citu, Latvijas Saeimā deputāti organizējas grupās sadarbībai ar dažādu valstu parlamentiem, arī Ukrainu. Tajā strādā 34 tautas kalpi. Vairāk nekā puse – 18 deputāti ir no Saskaņas centra, ieskaitot grupas vadītāju Andreju Klementjevu. Kā apliecina grupas locekļi – laikā kopš nemieru sākšanās Ukrainā grupa nevienu reizi tā arī uz darbu nav sanākusi.
102.000.102.6777