Latvijā vidējo bruto un neto darba samaksu starpība sasniedz apmēram 29%, kas ir lielākais rādītājs Baltijas valstīs. Igaunijā un Lietuvā šī atšķirība ir attiecīgi 20% un 22%, liecina SEB Baltijas mājsaimniecību finanšu apskats.
Ekonomistu aprēķini liecina, ka augstāka ienākuma nodokļa un zemāka neapliekamā minimuma ietekmē strādājošie Latvijā saņem mazākas algas nekā tie, kuriem ir analoģiskas bruto darba algas (algas uz papīra) pārējās Baltijas valstīs.
Lai arī Lietuvā ir viszemākā vidējā bruto darba samaksa Baltijas valstīs, vidējā neto mēnešalga Lietuvā ir nedaudz augstāka nekā Latvijā. 2010.gada pēdējā ceturksnī beigās vidējā neto mēnešalga Igaunijā bija 654 eiro, Lietuvā – 478 eiro, bet Latvijā tikai 460 eiro.
SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis norāda: «Lietuvā un Igaunijā iedzīvotāju ienākuma nodokļu likmes ir zemākas nekā Latvijā, savukārt neapliekamais minimums lielāks. Viskrasāk šīs atšķirības Baltijas valstīs izjūt nelielo algu saņēmēji. Piemēram, ja darba ņēmēja bruto alga ir 300 eiro, tad Latvijā viņa atalgojums pēc nodokļu nomaksas būs par aptuveni 10% mazāks nekā kaimiņvalstīs. Savukārt ar algu, kas pārsniedz 1000 eiro, šī atšķirība būtu aptuveni 5%.»
Pēc statistikas datiem darba samaksa Igaunijā ir ievērojami augstāka nekā Latvijā un Lietuvā. 2010.gada pēdējā ceturksnī vidējā bruto mēnešalga Igaunijā bija 814 eiro, Latvijā – 647 eiro, bet Lietuvā 614 eiro.
Beidzot prātīgi vārdi un secinājumi
izkropļota ekonomika ir LV