Lieta par proporcionalitātes principa ieviešanu Ventspils domē izbeigta nepamatoti, lēmis Senāts

Administratīvā rajona tiesa nepamatoti izbeigusi tiesvedību, atsakot skatīt Ventspils domes opozīcijas lūgumu pašvaldībā ieviest proporcionalitātes principu arī komisijās un citās struktūrās, secinājis Latvijas Republikas Senāts. Senāts lēmis, ka lieta nododama jaunai izskatīšanai, un lēmums nav pārsūdzams.

BNN jau vēstīja, ka pēc līdzpieteicēju – Ģirta Valda Kristovska, Daces Kornas, Aivja Landmaņa un Ivara Landmaņa – skaidrojuma, Ventspils domē ilgstoši un apzināti izveidota sistēma, kas diskriminē opozīciju un ir pretrunā demokrātiskas valsts principiem. Proti, ir komitejas, kurās pēc Pašvaldību likuma visiem deputātiem ir jānodrošina proporcionāla pārstāvniecība, arī opozīcijai. Taču līdz komitejām nonākot vien ierobežota līmeņa informācija. Pārsvarā projekti tiek izstrādāti komisijās vai atsevišķās darba grupās, kuru darba kārtība un grafiks neesot zināms pat nedēļu uz priekšu.

Neskatoties uz pieteicēju lūgumu, 27.decembrī Administratīvā rajona tiesa lēma izbeigt tiesvedību administratīvajā lietā. Tiesas atzinumā teikts, ka normatīvie akti nenosaka konkrētus un juridiski pārbaudāmus kritērijus, kas būtu jāievēro, pieņemot lēmumu par komisiju izveidi. Līdz ar to tiesa secināja, ka iepriekš minētais Ventspils domes lēmums ir politisks lēmums, kas nav pakļauts administratīvās tiesas kontrolei.

Senāts bijis pretējās domās. «Redzams, ka Ventspils pilsētas pašvaldības lēmumprojekta sagatavošanas posmā kā nozīmīga vienība iesaistītas komisijas. Vispārīgi tas nav aizliegts un dome var pati pēc saviem ieskatiem organizēt darbu. Taču šādai kārtībai nevajadzētu novest pie tā, ka tiek liegtas deputāta tiesības piedalīties domes darbā,» uzsvērts Senāta lēmuma argumentācijā.

Tāpat Senāts norādījis, ka Ventspils pilsētas pašvaldībā pastāvošā kārtība, kas nosaka domes lēmuma projekta virzību, kā to raksturo pieteicēji, rada šaubas par to, vai pašvaldības radītais darba organizācijas veids dod iespēju efektīvi līdzdarboties arī opozīcijā esošo partiju deputātiem.

Senāts papildus norādījis, ka izskatāmajā gadījumā jo īpaši izvērtējams, vai Ventspils pilsētas pašvaldībā patiesi iedzīvināts proporcionalitātes princips. Proti, vai tas nav tikai formāli ievērots, veidojot komitejas, kuru darbs realitātē ir formām. Noliedzošas atbildes gadījumā proporcionālu pārstāvību būtu jāievieš arī komisijās, teikts Senāta spriedumā.

BNN jau ziņoja, ka 6.novembrī Administratīvajā rajona tiesā Liepājā atklātā sēdē tika uzklausīti divi Ventspils domes opozīcijas lūgumi – 1) atcelt Ventspils domes 2017.gada 29.septembra lēmumu par Ventspils domes komisijām un padomēm, un 2) Ventspils domei uzlikt par pienākumu tās komisijās, padomēs un darba grupās proporcionāli iekļaut opozīcijas deputātus.

Abos pieteicēju prasības punktos dominē pārliecība par proporcionalitātes principu, kas būtu jāievieš jebkuras labas, demokrātiskas un atklātas pārvaldības praksē.

«Kā deputāti esam ievēlēti uz līdztiesīgiem priekšnoteikumiem – kā jebkurš deputāts. Protams, vēlēšanu rezultātā tauta pauž savu gribu, un daļa deputātu nokļūst pozīcijā un daļa nokļūst opozīcijā. Taču neatkarīgi no tā, tiesības piedalīties domes darbā, domes veidotajās institūcijās saskaņā ar Latvijas valsts Satversmi, ar labas pārvaldības principiem, atklātību visiem deputātiem ir līdzvērtīgas,» savu uzrunu 6.novembra tiesā sāka opozīcijas deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Tikmēr atbildētājas – Ventspils domes – uzskatā, lieta vispār nebija jāskata tiesā, jo komisiju izveide ir politisks lēmums un «tikai administratīvos aktus Administratīvā tiesa var pārbaudīt pēc tiesību kritērijiem».

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas