Pašreizējā ekonomikas politika ir vērsta uz to, lai «apdzēstu ugunsgrēku», nevis veidotu pamatus ekonomikas situācijas uzlabošanai un attīstībai. Tāpat jāsaprot, ka Latvija nekad neatgriezīsies pirmskrīzes periodā, biznesa ziņu portālam BNN norāda maizes ceptuves Lāči īpašnieks Normunds Skauģis.
Svarīgākie notikumi Jūsu pārstāvētajā nozarē pēdējā laikā?
Miltu un citu izejvielu, piemēram, piena un sviesta cenu kāpums, lielveikalu spiediens uz ražotājiem, kā arī izmaiņas likumdošanā, kuras ietekmē izmaksas un naudas plūsmu.
Vai izjūtat kvalificēta darba spēka trūkumu?
Jā, izjūtu, īpaši trūkst profesionālu darbinieku ražošanā.
Kas būtu jādara valdībai, cīnoties ar ēnu ekonomiku?
Ir jābūt izstrādātam kopējam darbības plānam, kas nosaka valsts iestādes, kuras ir iesaistītas ēnu ekonomikas apkarošanā, un konkrētas darbības, kuras veic katra no iesaistītajām valsts struktūrām. Tāpat jāizstrādā motivācijas sistēma darbiniekiem, kuri ir iesaistīti programmā, un kas balstās uz mērķu sasniegšanu.
Kādas izmaiņas Latvijas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?
No ražošanas uzņēmuma viedokļa galvenais ir, lai mēs spējam plānot un paredzēt savu darbību vismaz nākamos 3-5 gadus, un šajā kontekstā, ir svarīgi strādāt paredzamā un nemainīgajā likumdošanas vidē, kuras pašlaik trūkst, kad izmaiņas nodokļu likumdošanā notiek pat 2-3 reizes gadā.
Vai atbalstāt Latvijas pievienošanos eirozonai? Ko Latvija no tā iegūs?
Jā, atbalstu. Latvijas tirgus un ekonomika ir ļoti mazi pasaules un pat Eiropas kartē, tādēļ pievienošanās eirozonai palīdzētu Latvijas ekonomikai vairāk attīstīt eksportu, iedzīvotāju vidū būtu lielāka stabilitātes izjūta, kā arī pēc eiro ieviešanas būtu pieeja lētākiem finanšu resursiem. Latvija kļūtu pievilcīgāka investoriem.
Kā vērtējat valdības īstenoto politiku, lai uzlabotu ekonomisko situāciju valstī?
Pēc manām domām, pašreizējā ekonomikas politika ir vērsta uz to, lai «apdzēstu ugunsgrēku», nevis veidotu pamatus ekonomikas situācijas uzlabošanai un attīstībai.
Kad Latvija varētu atgriezties pirmskrīzes periodā?
Latvija nekad neatgriezīsies pirmskrīzes periodā, jo tas ir pagājis, un, attīstoties ekonomiskajai situācijai, mēs būsim pilnīgi citos ekonomiskos apstākļos, ar atšķirīgu ekonomikas struktūru. Domāju, ka attīstība būs lēna un pakāpeniska, ar IKP pieaugumu vidēji 2-3% robežās katru gadu.
Kā vērtējat Latvijas konkurētspēju pasaulē un kas būtu jādara tās paaugstināšanai?
Jārada pievilcīga vide investīcijām – nodokļu politika, uzņēmējdarbības vide. Tāpat jāsagatavo speciālisti tieši tajās ekonomikas specialitātēs, kuras ir noteiktas kā prioritātes un kurās tiek radīta pievienotā vērtība – piemēram, farmācijā, ķīmijā, informācijas tehnoloģijās un citās ražošanas nozarēs.
Jāatbalsta inovācijas, uzņēmēju iniciatīva un uzdrīkstēšanās apgūt jaunus virzienus un produktus.
Vai līdzšinējā valsts pārvaldes sektora konsolidācija ir bijusi pareiza un pietiekama, ja nē, kas, Jūsuprāt, būtu jādara citādāk?
Kā jau vairākkārt ir izskanējis publiskajā telpā, noteikti nepieciešams veikt strukturālās reformas valsts pārvaldes sistēmā. To varētu panākt, likvidējot funkciju dublēšanos, samazinot birokrātijas aparātu, kā arī maksimāli pārejot no papīra formas dokumentiem uz IT izmantošanu starp valsts struktūrām. Tāpat daļu valsts funkciju jānodod privātajiem uzņēmumiem un izdevīgi jāpārdod nevajadzīgie valsts nekustamie īpašumi.
… teica Skauģis.
Ļoti gudrs un saprātīgs kompānijas vadītājs! Un galvenais , ka pozitīvi noskaņots! Vairāk mums tādu vadītāju un valsts plauktu un zeltu!
Ceru, ka viņš neies politikā!
tāda nolemtības sajūta pārņēma, izslaot skauģa kunga viedokli par to, ka latvija neatgriezīsies pirmskrīzes periodā…