SKDS pētījums: Policijas darbu atzinīgāk vērtē krievvalodīgi iedzīvotāji

Policijas darbu vairāk pozitīvi vērtē krievvalodīgie Latvijas iedzīvotāji (34%) nekā latviski runājošā iedzīvotāju daļa (28%). Tikmēr lielākā latviski runājošā iedzīvotāju daļa (38%) uzskata, ka valstī ir izplatīts reiderisms, kamēr tā domā 27% krievvalodīgie, liecina SKDS pētījums.

«Vērtējot iedzīvotāju sabiedrisko domu – reiderisms ir ļoti aktuāla problēma valstī. Ņemot vērā problēmas specifiku, lielu lomu sabiedrības uzskatu veidošanā ieņem tieši apkārtējā vide jeb informatīvā telpa, kuru iedzīvotāji lieto informācijas iegūšanā,» uzstājoties studentu zinātniski pētniecisko darbu konkursa par reiderismu atklāšanā, sacīja Kaktiņš.

Tāpat SKDS pētījums parāda, ka zināma atšķirība viedoklī par reiderisma izplatību valstī ir vērojama starp reģioniem. Latgales reģiona iedzīvotāji atzinīgāk vērtē gan prokuratūras, gan tiesu darbu pretstatā pārējos Latvijas reģionos dzīvojošajiem. Vidēji 25% Latgales iedzīvotāji prokuratūras un tiesas darbu vērtē kā drīzāk labi vai ļoti labi, kamēr tā domā 22% iedzīvotāji no citiem reģioniem.
Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis skaidro, ka: «Atšķirība starp reģioniem lielā mērā saistīta ar ekonomiskajām aktivitātēm reģionos – salīdzinājumā ar citiem reģioniem, Latgales reģionā ir mazāk tādi uzņēmumi, kas ir ekonomiski aktīvāki un lielāki, līdz ar to iekārojamāki reideriem».

Studentu zinātniski pētniecisko darbu konkursa «Reideri nāk!» finālā, kurā pieci labākie konkursanti uzstājās ar savām prezentācijām, triumfēja LU tiesību zinātņu maģistrants Armands Smans, kurš sava darba ietvaros pētīja procesu par noziedzīgi iegūtu mantu strīdā par viesnīcas Royal Square Hotel & Suites piederību. Armands Smans, savā zinātniski pētnieciskajā darbā, analizējot tā saucamo «Gulami viesnīcas lietu», atklāja, ka saskaņā ar G. M. G. (t.i. Gulama Mohammada Gulami) versiju E.J. (t.i. Eljors Junusovs) pašlaik kopā ar vairākām citām personām mēģina izkrāpt no viņa viesnīcu. Līdz ar to, autora ieskatā, prokuratūras lūgums atdot viesnīcu Royal Square Hotel & Suites E. J. nav atzīstams par tiesiski korektu, jo E. J. juridiski nekad nav bijis minētās viesnīcas īpašnieks.

Otrajā vietā ierindojās Latvijas Universitātes studente Jūlija Pouha, kas savā darbā uzsvaru lika uz valsts amatpersonu izglītošanu kā vienu no veidiem, lai mazinātu reiderismu valstī. Pouha savā darbā nonāca pie atziņas, ka reideru darbības rezultātā ne tikai tiek nelikumīgi pārņemtā sveša manta, kas ir sveša īpašuma zādzība, kas nav saistīta ar mantas laupīšanu, bet ar to tiek veicināta kopēja labklājības līmeņa pazemināšanās valstī un tiek veicināts korupcijas, ēnu ekonomikas, organizētās noziedzības pieaugums, kas negatīvi ietekmē valsts attīstību kopumā.

Savukārt trešo vietu ieguvusī LU Juridiskās fakultātes studente Ieva Kozlovska savā darbā uzsvēra mediju atbildību, informējot par rederisma gadījumiem. Kozlovska savā darbā apskatīja kā medijos ir atspoguļoti tādi skaļi reiderisma gadījumi kā NP Foods un Winenergy lietas. Tāpat tika pievērsta uzmanība kā pēdējā no minētajām lietām publiskajā debatē tika iesaistīta arī Norvik Banka.

Studentu zinātniski pētniecisko darbu konkurss, ko organizēja biedrība Stratēģiskās pētniecības un vadības centrs sadarbībā ar Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultāti, ir pirmais konkurss Latvijā, kas veicina reiderisma problēmu apzināšanu, izpratni par reideru radītajām problēmām uzņēmuma un tā vadības mērogā, kā arī Latvijas valsts ekonomiskās attīstības un starptautiskā tēla kontekstā. Labāko darbu autori uz vietas prezentēja un aizstāvēja savas idejas kompetentas žūrijas priekšā. Tās sastāvā bija biedrības “Stratēģiskās pētniecības un vadības centrs” valdes priekšsēdētājs, LU EVF profesors Andris Deniņš, zvērināts advokāts un bijušais tieslietu ministrs Jānis Bordāns, kā arī Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Ref:103.000.103.100.110

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas