Harmoniju un uzticību starp igauņiem un krievvalodīgajiem Igaunijā varētu sasniegt pēc 20 gadiem, ja politisko kultūru varēs novirzīt no tās pašreizējā fokusa uz tradicionālajām vērtībām, uzskata Irisa Pettai, viena no Igaunijas atzītākajām socioloģēm.
«Ideālā gadījumā nevis tautība nosaka personas likteni, bet viņas spējas,» intervijā 4 Raadio sacīja Pettai. «Ja mēs varam pārvarēt stereotipus un atrast kopīgas vērtības, saprotot, ka Igaunija netiek apdraudēta, un redzot, ka krievvalodīgie iedzīvotāji slēpj milzīgu potenciālu, tad viss būs normāli.»
Tajā pašā laikā sabiedrības pētnieki ceļ trauksmi, tā kā 70% no visiem bezdarbniekiem ir krievvalodīgie iedzīvotāji, un valdība nav spējusi atrast adekvātu veidu, kā strādāt ar šo sektoru, piebilst Pettai.
«Kā profilakse, krievvalodīgajiem regulāri tiek piedāvāta iespēja apgūt [igauņu] valodu. Tomēr, ir daži jauniešu piemēri, kuri lieliski pārvalda igauņu valodu, taču joprojām nespēj konkurēt darba tirgū. Turklāt jauni, talantīgi krievi nejūtas valstij vajadzīgi un labprātāk dodas meklēt darbu ārzemēs. Manā skatījumā, tā ir traģēdijā,» sacīja socioloģe.
Viņa atzīmēja, ka Bezdarba apdrošināšanas fonda pārstāvji saprot, ka kaut kas ir jāmaina un būtu jāattīsta īpaša programma krievvalodīgajiem.
«Arī dzīves līmeņa, veselības un nodarbinātības atšķirības pieaug. Es domāju, tā ir katastrofa, un valstij beidzot būtu jādomā, ko darīt [lai to atrisinātu], nevis tikai jāorganizē svinības Nacionālo minoritāšu dienā,» tā Pettai.