Paaugstinoties gaisa temperatūrai un izkūstot sniegam, gaidāma ērču aktivitātes palielināšanās, informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).
Staigājot pa vietām, kur ir ērces, jāatceras par aizsardzības līdzekļiem – jānodrošina apģērbs, lai ērces zem tā nevarētu palīst, kā arī, atgriežoties telpās, jāpārliecinās vai nav piesūkusies ērce, skaidro medicīnas pārstāvji.
«Daudz ērču ir nekoptās meža audzēs, ilggadīgi nekoptās un krūmiem aizaugušās pļavās, garā zālē, krūmājos, briksnājā. Tāpat atgādinām, ka jābūt piesardzīgiem veicot āra uzkopšanas darbus, īpaši vietās, kur zāle nav pļauta vairākus gadus pēc kārtas. Ik pa laikam jāpārliecinās vai pa apģērbu nerāpo ērce, bet pārnākot mājās jāpārbauda ķermenis, vai kāda ērce nav piesūkusies,» brīdina SPKC.
Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst aptuveni no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet pie labvēlīgiem meteoroloģiskiem apstākļiem var būt arī garāka. Ērces kļūst aktīvas, ja gaisa temperatūra pārsniedz +3 līdz +5 grādus pēc Celsija.
Šoziem ērcēm bijuši samērā labvēlīgi pārziemošanas apstākļi, tomēr krass aktivitātes kāpums, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, netiek prognozēts, jo ērču jaunāko attīstības stadiju blīvums pēdējos gados bijis diezgan zems, norāda SPKC.
Kontroles centrs stāsta, ka Latvijā izplatītākās ērču pārnēsātas slimības ir ērču encefalīts, Laimas slimība un ērlihioze. Pret ērču encefalītu visefektīvākais līdzeklis ir vakcinācija, savukārt, lai pasargātu sevi no Laimas slimības un ērlihiozes jānovērš ērces piesūkšanās (pielāgojot apģērbu un lietojot ērču repelentus).
Latvijā bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu pieejama bērniem, kuru deklarētā dzīves vieta atrodas ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā, kā arī bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem.
Ref:224.000.103.544