Ceturtdien, 21.septembrī, provizoriski stāsies spēkā Visaptverošais ekonomikas un tirdzniecības nolīgums (CETA) starp Eiropas Savienību (ES) un Kanādu, ziņo Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.
Paužot gandarījumu par šo nozīmīgo pagrieziena punktu ES tirdzniecības politikā, Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers (Jean-Claude Juncker) teica: «Šis nolīgums atspoguļo to, kādu mēs vēlamies redzēt mūsu tirdzniecības politiku – kā izaugsmes instrumentu, kas dod labumu Eiropas uzņēmumiem un iedzīvotājiem, kā arī līdzekli, kas ļautu projicēt mūsu vērtības, izmantot globalizācijas sniegtās iespējas un definēt noteikumus starptautiskās tirdzniecības jomā. Šis tirdzniecības nolīgums ir padziļināti izskatīts valstu parlamentos – tas atspoguļo pilsoņu lielo interesi par tirdzniecības politiku.»
Tāpat Junkers norāda, ka intensīvā viedokļu apmaiņa par CETA visā šajā procesā apliecina Eiropas lēmumu pieņemšanas procesa demokrātisko raksturu.
Pēc Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļas vēstītā, Junkers cer, ka dalībvalstis veiks iekļaujošas un vispusīgas diskusijas saistībā ar pašreizējiem nolīguma ratifikācijas procesiem dalībvalstīs. «Tagad ir īstais laiks mūsu uzņēmumiem un iedzīvotājiem gūt maksimālu labumu no šīs iespējas, un šobrīd ikviens var redzēt, kā mūsu tirdzniecības politika var sniegt konkrētus ieguvumus visiem.»
Savukārt tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma sacīja: «Mūsu eksportētāju situācija drīz mainīsies. Provizoriska stāšanās spēkā ļauj ES uzņēmumiem un iedzīvotājiem nekavējoties sākt izmantot šā nolīguma sniegtās priekšrocības. Potenciāls stimulēt ekonomikas izaugsmi un radīt darbvietas raida pozitīvu signālu globālajai ekonomikai. CETA ir moderns un progresīvs nolīgums, kas uzsver mūsu apņemšanos atbalstīt brīvu un godīgu tirdzniecību, kuras pamatā ir vērtības.Tas mums palīdz ietekmēt globalizāciju un noteikumus, kas reglamentē pasaules tirdzniecību. Turklāt CETA uzsver mūsu stingro apņemšanos veicināt ilgtspējīgu attīstību un aizsargā mūsu valdību spēju reglamentēt sabiedrības interesēs.»
Viņa norāda, ka šis nolīgums arī būtiski nostiprina attiecības ar Kanādu, «kas ir stratēģiska partnere un sabiedrotā, ar kuru mums ir dziļas vēsturiskas un kultūras saiknes.»
CETA provizoriski stāsies spēkā 21.septembrī – pēc ES dalībvalstu apstiprinājuma, kas tika pausts Padomē, un Eiropas Parlamenta apstiprinājuma. Tomēr pilnībā un galīgi tas stāsies spēkā tikai tad, kad visas ES dalībvalstis būs šo nolīgumu ratificējušas.
Komisija sadarbosies ar ES dalībvalstīm un Kanādu, lai nodrošinātu tā raitu un efektīvu īstenošanu.
Eiropas Komisijā norāda, ka CETA paver jaunas iespējas visu lielumu ES uzņēmumiem eksportēt uz Kanādu. «Tas ļaus ES uzņēmumiem ietaupīt 590 miljonus eiro gadā – summu, ko tie maksā muitas nodevās par preču eksportu uz Kanādu.»
Sākot no 21.septembra, ar CETA tiek atcelti nodokļi 98% ražojumu (tarifu pozīciju), ar kuriem ES tirgojas ar Kanādu.
Tāpat BNN jau ziņoja, ka Eiropas Parlaments (EP), 15.februārī, apstiprināja Eiropas Savienības un Kanādas brīvās tirdzniecības līgumu (CETA), neskatoties uz aktīvistu paustajiem protestiem un ASV prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) iedvesmotiem aicinājumiem uz protekcionismu.
EP balsojumā līgumu atbalstījuši 408 deputāti, 254 bijuši pret to, bet 33 atturējušies.
Ref:224.000.103.2369