NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs (Jens Stoltenberg), uzturoties vizītē Kijevā, aicinājis kara plosītajos Ukrainas austrumos «pilnā apmērā» īstenot Minskas vienošanos.
Kā vēsta ukraiņu ziņu aģentūra UNIAN, Stoltenbergs 10.jūlijā, atklājot NATO-Ukrainas Komisijas sanāksmi, arī uzsvēris, ka militārā alianse neatzīs nelikumīgo Krimas aneksiju Krievijas Federācijas sastāvā.
«Mēs esam šeit arī tādēļ, lai paustu NATO solidaritāti ar Ukrainu un mūsu stingru atbalstu jūsu valsts suverenitātei un teritorijas nedalāmībai. (..) Krievija ir turpinājusi savu agresīvo rīcību pret Ukrainu, bet NATO un NATO sabiedrotie stāv jūsu pusē,» tā organizācijas ģenerālsekretārs.
Ukrainas prezidents Petro Porošenko savukārt paudis, ka valsts ar Ukrainas Augstākās Radas lēmumu ir izvirzījusi mērķi iestāties NATO, taču Ukraina negrasās dalībai aliansē pieteikties tuvākajā laikā.
BNN jau vēstīja, ka vasaras tūrisma sezona pašlaik rit pilnā sparā arī Krievijas okupētajā Krimā.
Par spīti Eiropas Savienības (ES) noteiktajām sankcijām, daudzas starptautiskas kompānijas atrod veidus, kā tos apiet, un no Krimu apmeklējošajiem tūristiem gūst labu peļņu, vēsta portāls Travelnews.lv.
Galvenais iemesls tam esot ievērojamie «caurumi» likumdošanā, kas Krimas jautājumam, izrādās, piegājusi visai formāli.
Šodien Jaltā sastopami mazāk tūristu, nekā tas bijis pirms 2014.gadā Krievijas īstenotās Krimas pussalas aneksijas, tomēr daudzas lielas starptautiskas kompānijas turpina gūt vērā ņemamus ienākumus no šī populārā vasaras atpūtnieku galamērķa, raksta tūrisma portāls.
Vienlaikus minēts, ka, piemēram, viesnīcu un apartamentu rezervēšanas portāls Booking.com joprojām turpina piedāvāt saviem klientiem apmešanās vietas Krimas pussalā, un tādu Booking.com ir aptuveni pieci tūkstoši.
Kopumā Booking.com ir pārstāvēti aptuveni 1,2 miljoni naktsmītņu, tas ir tulkots 43 valodās un šobrīd tiek uzskatīts par lielāko un ietekmīgāko šāda profila portālu pasaulē. Klātbūtne Booking.com ir viesnīcas biznesam ir stratēģiski ļoti svarīga. Piemēram, viesnīcai Intūrists Jaltā ir aptuveni trīs tūkstoši skatījumu, informē raksta autore Ieva Krūmiņa.
Tāpat tiek norādīts, ka saskaņā ar ES noteiktajām sankcijām, Eiropas uzņēmumiem ir aizliegts sniegt jebkāda veida tūrisma nozares pakalpojumus okupētajā pussalā un citu kompāniju naktsmītņu rezervēšanas jomā, kā piemēru minot, ka Airbnb, Hotel.de un Expedia šo aizliegumu arī ievēro – viņu meklētājos nevar atrast informāciju par Krimas viesnīcām un apartamentiem.
Tomēr ir citi uzņēmumi, tai skaitā Nīderlandē reģistrētais Booking.com, kas aizliegumu interpretē brīvāk, un gluži legāli piedāvā naktsmītņu izīrēšanas pakalpojumus. Kā gan tas varētu būt iespējams? Izrādās, pavisam vienkārši! Sankcijas neaizliedz ceļošanu uz okupēto Krimu privātos vai biznesa nolūkos, un šo apstākli tad arī kompānijas izmanto.
Vienlaikus portāla pieejamā informācija norāda, ka biznesa braucienos doties uz Krimu un izmantot viesnīcu pakalpojumus nav aizliegts, un Booking.com izmanto šo situāciju.
«Ievadot meklēšanas pieprasījumu, portālā ir jautājums par ceļojuma raksturu – biznesa vai atpūtas. Ja šajā sadaļā klients ieklikšķina «atpūtas», tad meklētājs nekādus rezultātus neizdod, taču, ja atzīmēts «bizness» vai vispār nekas, tad gan nav nekādu šķēršļu izvēlēties kādu veseliem pieciem tūkstošiem naktsmītņu. Tik vienkārši,» min raksta autore.
Spriežot pēc neseno skatījumu uz rezervāciju statistikas, viesnīcas Krimā caur Booking.com pasūta tūkstošiem tūristu, un no katra darījuma summas Booking.com saņem aptuveni 15 procentu komisijas maksu. Vairāk nekā 90 procenti viesu ir no Krievijas. Tiesa, nav īsti skaidrs, kā Booking.com un viesnīcas pie šīs naudas tiek, jo starptautiskās sankcijas skar arī banku transakcijas, noskaidrojis portāls.
Mazais rietumu valstu tūristu skaits nav pārsteidzošs. Vācu medija Deutsche Welle žurnālisti veikuši eksperimentu, mēģinot rezervēt viesnīcas Krimā no Vācijas. Tomēr tas izrādījies visai sarežģīti.
«Ja citur pasaulē rezervējuma garantijai pietiek ievadīt kredītkartes numuru, tad Krimas gadījumā viesnīcas pilnu pakalpojuma maksu, pārvērstu Krievijas rubļos, prasa pārskaitīt trīs dienu laikā, izmantojot viesnīcas mājas lapu. Neskatoties uz sankcijām, dažkārt maksājumu tomēr izdodas veikt un arī saņemt,» informē autore.
«ES sankciju neievērošana ir smags krimināls pārkāpums, par ko pienākas ieslodzījums līdz sešiem gadiem un naudas sods līdz 870 tūkstošiem eiro,» tā komentējis Nīderlandes Ārlietu ministrijas pārstāvis.
Vienlaikus viņš norādījis, ka ministrija nevar komentēt Booking.com aktivitātes privātuma politikas dēļ. Tāpat liekot saprast, ka pret Krieviju vērstās ekonomiskās sankcijas bieži vien darbojas tikai «uz papīra».
Ref: 111.111.103.4750