Šveicē 5.jūnijā aizvadīta tautas nobalsošana par ieceri, ka valsts nodrošina garantētus minimālos ienākumus 2 500 Šveices franku (2 253 eiro) apmērā visiem pieaugušajiem neatkarīgi no tā, vai tie strādā algotu darbu vai nē, uzsverot ģimenē veiktā darba novērtēšanu.
Saskaņā ar referenduma galīgiem rezultātiem pret priekšlikumu bijuši 77% balsotāju, par – 23%, ieceres pretiniekiem uzskatot, ka sabiedrībai tomēr nenāktu par labu pārtraukt saikni starp padarīto algotu darbu un nopelnīto atalgojumu.
Priekšlikuma virzītāji ieceri pamatojuši, norādot: «Šveicē vairāk par 50% kopumā padarītā darba nav apmaksāts. Tas ir aprūpes darbs, darbs mājās un mazās sabiedrības grupās, kas arī tiktu novērtēts ar minimāliem ienākumiem».
BBC vēsta, ka Šveices parlamentā ieceres pusē nebija nostājusies neviena politiskā partija, bet par to tika rīkots referendums, jo valstī par ieceri bija parakstījušies virs 100 000 iedzīvotāju.
Jāatzīmē, ka Šveice ir pirmā valsts, kas nopietni izvērtēja un balsoja par šādu priekšlikumu, taču arī citās Eiropas valstīs ideja par garantēto minimālo ienākumu nav sveša. Tā, piemēram, Somija plāno veikt izmēģinājumu, izsniedzot 10 000 iedzīvotājiem ik mēnesi 550 eiro. Ja divu gadu ilgais eksperiments izdosies, valsts grasās to iekļaut nacionālā plānā. Tāpat arī Nīderlandē vairākās pašvaldībās norisinās līdzīgi eksperimentāli projekti.
Ref: 020/111.111.103.3615