Kamēr Latvijas «tikumības sargi» sacēluši milzu ažiotāžu par pāris rupjiem vārdiem dzejnieces Agneses Krivades dzejolī «ō», kas skolēniem bijis jālasa literatūras stundā Rīgas pilsētas Āgenskalna Valsts ģimnāzijā, mazāk pamanīts kāds cits gadījums – smagos noziegumos apsūdzētā Ventspils mēra Aivara Lemberga prezentācija Mārupes vidusskolas trešās klases audzēkņiem par domes priekšsēdētāja profesiju.
Kā zināms, no 12. līdz 16.oktobrim Latvijas izglītības iestādēs norisinājusies Karjeras nedēļa – pasākumu cikls, kura laikā jauniešiem bija iespēja iepazīt un plānot savu nākotnes nodarbošanos, tiekoties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, apmeklējot uzņēmumus un saņemot karjeras konsultācijas. Rezultātā vairāk nekā 4 000 pasākumu kopumā apmeklēja ap 120 tūkstošiem bērnu un jauniešu, izzinot profesijas un izvērtējot savu spēju atbilstību noskatītajai profesijai, lai pieņemtu pārdomātu lēmumu par tālāko izglītību un karjeru. Interesanti, ka trešās klases skolēniem par priekšsēdētāja amatu un tā pienākumiem stāstījis nevis Mārupes novada domes priekšsēdētājs Mārtiņš Bojārs, kas būtu visai loģiski, bet gan attālās pilsētas – Ventspils – domes priekšsēdētājs, kurš turklāt ir apsūdzēts vairākos amata noziegumos saistībā ar Ventspils mēra amatu, kā arī jau astoņus gadus saskaņā ar noteikto drošības līdzekli nedrīkst pildīt domes priekšsēdētāja pienākumus. Ņemot vērā, cik ļoti daļa sabiedrības šausminājusies par necenzētiem vārdiem latviešu dzejnieces Krivades dzejolī un nosodījusi literatūras skolotāju Ivetu Ratinīku par to, ka viņa šādu tekstu likusi lasīt skolēniem, rodas jautājums, vai vēl vairāk nebūtu jāuztraucas par to, ka iespējamais valsts apzadzējs «konsultē» sākumskolas audzēkņus, kas ir jādara, lai pieaugot kļūtu par domes priekšsēdētāju.
Vai bija izvēle?
Mārupes novada domes priekšsēdētāja vietniece, Sociālo, izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētāja Līga Kadiģe intervijā portālam BNN norāda, ka viņai ir grūti atbildēt uz jautājumu, cik ētiska bija Lemberga prezentācija, pirms viņa ir to redzējusi, taču «ar Mārupes vidusskolas direktoru tiks pārrunāts, kā veidojusies šī situācija.» «Protams, ka mēs pārrunāsim arī ar pārejām izglītības iestādēm to, kā rodas šādas situācijas un kā šādos gadījumos rīkoties skolai, cik tālu iesaistīt vai neiesaistīt vecākus,» sacījusi Kadiģe.
Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) portālu BNN informē, ka jau piektdien, 23.oktobrī, sazinājies un uzklausījis Mārupes vidusskolas direktoru Jāni Lagzdkalnu. Kvalitātes dienests ar direktoru pārrunāja nepieciešamību rūpīgi izvērtēt uz skolu aicināto cilvēku personību, tikšanās lietderīgumu, atbilstību skolā īstenotajām izglītības programmām, skolas darbības mērķim un uzdevumiem, kā arī skolēnu vecumam.
Lagzdkalns iepriekš intervijā Latvijas Radio skaidrojis, ka Lembergs kā Karjeras dienu viesis izvēlēts un piekritis nākt, jo ir labs paziņa kāda šīs klases skolēna vecākiem. Tikmēr Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) portālu BNN informē, ka Karjeras nedēļu no 12. līdz 16.oktobrim jau ceturto gadu organizējusi sadarbībā ar Latvijas pilsētu un novadu pašvaldībām un izglītības pārvaldēm. Šī gada Karjeras nedēļa noslēdzās jau 16.oktobrī, līdz ar to Lemberga vizīte 23.oktobrī Mārupes vidusskolas 3.klasē notika pēc skolas iniciatīvas. Lai arī vidusskolas direktors noliedz, ka skolai šāda stunda tiktu uzspiesta no pašvaldības, kuras vadītājs Bojārs pārstāv Lemberga sadarbības partnerus – Latvijas Zemnieku savienību, un uzsver, ka Lembergs atsaucies trešās klases audzinātājas aicinājumam, viena no neoficiāli izskanējušām versijām, kā ziņo Latvijas Radio, liecina, ka skolai šajā gadījumā nemaz neesot bijis izvēles.
Kur tad ētika
IKVD portālam BNN uzsver, ka, aicinot uz skolu cilvēkus stāstīt par savu karjeru, skolas direktoram sadarbībā ar vecākiem un citiem skolotājiem jāizvērtē tikšanās lietderīgums, atbilstība skolā īstenotajām izglītības programmām, skolas darbības mērķim un uzdevumiem, kā arī skolēnu vecumam. Tāpat skolas vadībai ir jāizvērtē uz pasākumiem un tikšanos aicināmo cilvēku personība un pārrunām plānotā tēma. Ir ļoti būtiski vienoties par sarunas saturu – kas būs tas, par ko aicinātais cilvēks gatavojas stāstīt. «Skolas direktors līdz ar to ir arī atbildīgs, lai šajās tikšanās reizēs stāstītais nebūtu pretrunā ar normatīvajiem aktiem. Skolas vadībai un/vai skolotājiem jāpiedalās tikšanās pasākumā un minēto noteikumu neievērošanas gadījumā runātājam būtu jāaizrāda vai viņš jāpārtrauc,» skaidro IKVD. Arī Valsts izglītības attīstības aģentūrā portālam BNN norāda, ka tā ir pašas izglītības iestādes izvēle un atbildība, kādus profesiju pārstāvjus aicināt uz tikšanos ar jauniešiem, taču skolām, kas aicina nozaru profesionāļus vizītēs, lai iepazīstinātu skolēnus ar dažādām karjeras iespējām, ir jāizvērtē ētiskie aspekti.
Lai arī Izglītības kvalitātes valsts dienests norāda, ka, organizējot tikšanos ar Lembergu, Mārupes vidusskolas vadība izglītības jomu regulējošos normatīvos aktus nav pārkāpusi, jo Izglītības likumā noteikta izglītības iestādes patstāvība izglītības programmu īstenošanā, Mārupes vidusskolas skolotājs Aleksandrs Vorobjovs pauž šaubas ne vien par ētiku, bet arī šādas tikšanās lietderību. Viņaprāt, par mēra pienākumiem varēja pastāstīt Mārupes novada domes priekšsēdētājs, «kas būtu nedaudz loģiskāk», turklāt pilsētas mārketingam nebūtu jāatvēl mācību stundu laiks, pedagoga viedokli citē Latvijas sabiedrisko mediju interneta ziņu portāls lsm.
Mārketings uz mācību stundu rēķina
Lembergam, apmeklējot Mārupes vidusskolu, līdzi bijusi operatoru komanda, jo pasākumu translēja arī Ventspils pašvaldības portāls. Lembergs skolēniem noskaitījis pilsētas mēram nepieciešamās īpašības, piemēram, daudz jāmācās, jāprot labi lasīt un atzīt kļūdas, jāpilda solījumi, jāprot ģērbties un jābūt skaistiem zobiem. Tomēr lielāko daļu stundas aizņēma Lemberga stāstījums par to, ko var redzēt un darīt Ventspilī – faktiski pilsētas reklāmas kampaņa. To atzinusi arī skolas direktora vietniece Sanita Zveja, kura bija klāt prezentācijā, vēsta lsm.
Pats Lembergs pēc stundas stāstīja, ka viņu uzstāties uzaicināja pazīstams trešklasnieks. Noprotams, ka viņa māte strādā Ventspils domē. Līdz galam atklāts ar skolēniem viņš tomēr nebija, jo neminēja, ka drošības līdzeklis krimināllietā, kurā Lembergs ir apsūdzēts par vairākiem amata noziegumiem, viņam jau vairākus gadus liedz pildīt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumus. Lembergs gan uzskata, ka tas neesot būtiski. Jautāts par liegumu pildīt mēra pienākumus viņš norādīja, ka «domes priekšsēdētājam nav pienākumu, politiķiem nav pienākumu», bet pats ierobežojums ir formāls. «Politiķis realizē sevi, kā uzskata par vajadzīgu, viņam pienākums kalpot iedzīvotājiem, to nevar atcelt,» paziņoja Lembergs.
Kā zināms, Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.
Līdzās Ventspils mēram uz apsūdzēto sola sēdies arī viņa dēls Anrijs un Ansis Sormulis. Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, kurus prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.
Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā.
Ref: 102.000.102.11037
ož pēc pasūtījuma vai uzspiešanas, citādi nav īsti saprotams, kāpēc tieši Ventspils mēram jābrauc tāds gaisa gabals uz Mārupi. Lembergam laikam aptrūcies tūristu bērnu pilsētiņā :D