Skrituļslidošana mūsdienās daudziem ir kļuvusi par dzīves stila neatņemamu sastāvdaļu. Ne velti, gada siltajos mēnešos Latvijas pilsētu ielas burtiski piebirst ar lieliem un maziem skrituļotājiem, spriež Jūrmalas pusmaratona sabiedrisko attiecību konsultants Matīss Francis, norādot, ka jau 3.augustā visiem šā sporta veida cienītājiem un profesionāliem sportistiem ir iespēja sanākt vienkopus, lai baudītu sacensību azartu Lukoil Jūrmalas skrituļslidošanas festivālā.
Par godu šim notikumam apkopoti pieci aizraujoši fakti par skrituļslidošanas vēsturi.
1. Kāpēc radās skrituļslidas
Ticamākais izskaidrojums – cilvēkiem ienāca prātā doma par skrituļslidām, jo viņi dedzīgi vēlējās slidot ne tikai ziemā, kad ir ledus, bet arī vasarā. Jāmin, ka saskaņā ar vairāku pētnieku apgalvojumiem ledus slidas esot izgudrojuši somi jau krietni senāk – aptuveni pirms 5 000 gadu, izgatavojot tās no dzīvnieku kauliem.
2. Skrituļslidu dzimtene Beļģija
Par skrituļslidu dzimšanas brīdi uzskata 1760.gadu, kad vienrindas skrituļslidu agrīno versiju izgudroja kāds beļģis, vārdā Jons Jozefs Merlins. Viņš pievienoja koka spoles pie koka sloksnēm un pienagloja tās pie savām kurpēm. Dokumentāli avoti vēsta, ka šis vīrs bijis virtuozs mūzikas instrumentu izgatavotājs un dzīvojis nelielā ciematiņā, netālu no Ljēžas pilsētas.
3. Skrituļslidošana – kulta lieta Amerikā
Agrīnajiem masveidā ražotajiem skrituļslidu modeļiem bija vairāki dizaina defekti – tos bija grūti uzvilkt kājās un noregulēt, lodīšu gultņi viegli uzsūca netīrumus un mitrumu, ritenīši ātri bojājās, bet bremzes bija diezgan neefektīvas. 1980.gadā divi ASV Minesotas pilsētā dzīvojoši brāļi, Skots un Brennans Olseni, kādā sporta preču veikalā uzgāja veca dizaina skrituļslidu pāri. Abiem radās ideja izstrādāt uzlabotu modeli, kas būtu ideāli piemērots hokejistiem laikā, kad ir noslēgusies sezona. Puiši ķērās pie darba savu vecāku mājas pagrabstāvā – tieši tur tapa leģendārais skrituļslidu zīmols Rollerblades, kam bija milzīgi komerciāli panākumi. Amerikā skrituļošana 80.-90.gados kļuva par īstu kulta lietu – uz skrituļslidām kāpa ne tikai hokejisti un citi sportisti, bet teju ikviens. Skrituļotāji bija redzami it visur – īpašās arēnās, uz ielām, kafejnīcās.
4. Pasaulē skrituļslidas mūsdienās ražo 60 kompāniju
Ar laiku termins «rollerblade» ASV kļuva par sugas vārdu – ar to sāka apzīmēt visa veida skrituļslidas, apdraudot 1983.gadā dibināto kompāniju Rollerblade Inc., kas ilgu laiku bija pasaulē vienīgais skrituļslidu ražotājs. Mūsdienās pasaulē darbojas jau aptuveni 60 skrituļslidošanas ražotāju, taču Rollerblade Inc. ir pārcietis visas vētras, turpina veiksmīgi darboties un lepojas, ka ieviesis pasaulē pirmos poliuretāna zābakus un riteņus, kā arī papēža bremzes un Aktīvo bremžu tehnoloģiju (ABT), kas ļauj ātrāk apgūt skrituļslidošanas prasmes. Interesanti, ka Rollerblade Inc. pieder aptuveni 200 patentu un 116 reģistrētu preču zīmju.
5. Skrituļslidošanas popularitāte arvien pieaug
Skrituļslidošanas pieaugošā popularitāte, šķiet, skaidrojama ar vairākiem faktoriem. Daži min veselības apsvērumus – skrituļojot var sadedzināt tikpat daudz kaloriju, cik skrienot, taču skrituļošana rada mazāku slodzi locītavām. Daudziem skrituļošana ir patīkams socializēšanas veids, tāpēc visur pasaulē veidojas arvien jauni šā sporta veida klubi.
Ref:103.000.103.4063
beļģiem jau nu noteikti ir tik daudz ledus, ka viņiem slidošana cieņā. gan jau ka vnk msjē merļins gribēja ātrāk pārvietoties.