Telekompānijai LNT piederošais televīzijas kanāls TV5 neatzīst Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes izteiktos pārmetumus par Latvijas valstiskuma un nacionālo simbolu diskreditēšanu, norāda kanāla pārstāve Ingūna Sermole.
Viņa gan norāda, ka telekompānija vēl nav saņēmusi oficiālu informāciju no NEPLP par pārkāpumiem un uzaicinājumu padomes sēdē skaidrot radušos situāciju.
Kā ziņots, NEPLP ierosinājis divas administratīvā pārkāpuma lietas pret televīzijas kanālu TV5. Kā pastāstīja padomes locekle Dzintra Geka, viena administratīvā pārkāpuma lieta ierosināta par Monitoringa centra konstatēto 13.oktobrī, kad TV5 ziņās pārraidīts sižets saistībā ar parakstu vākšanu par krievu valodu kā otru valsts valodu, kurā viens no nejauši intervētajiem iedzīvotājiem izteicies par Latviju kā fašistisku valsti.
Sermole skaidro, ka TV5 ziņās tika pārraidīts sižets par krievu valodas kā otrās valsts valodas parakstu vākšanu, kurā bija arī informācija, kā un kur notiek parakstu vākšana, kā arī dažādu vecuma, dzimumu, tautību iedzīvotāju viedokļi par šo notikumu.
Arī atspoguļotie cilvēku viedokļi bija krasi atšķirīgi – no pret līdz par. Sižeta autoru, ziņu redakcijas un paustā viedokļa autoram uzskati par konkrēto tēmu krasi atšķiras. Sižeta mērķis bija izstāstīt notikumu un atspoguļot cilvēku viedokļus par to, parādīt viedokļu daudzveidību, kas arī tika izdarīts. Un kā demokrātiskā valstī ar konstitucionālām tiesībām – cilvēkiem ir tiesības paust savu viedokli, ja viņiem tiek uzdots jautājums. Sižetā paustais nav ziņas, bet gan vienas personas subjektīvais viedoklis par notikumu, kurš, kā jau iepriekš minējām, krasi atšķiras no sižeta veidotāja vai ziņu redakcijas viedokļa šajā jautājumā, sacīja Sermole.
Kanāla vadība noraida arī pārmetumus par padomes konstatētajiem pārkāpumiem TV5 subtitros. Visi titri bija korekti sagatavoti un tika parādīti ēterā. Tehnisku iemeslu dēļ vienam no seriāliem titri tika parādīti ar tā otro minūti. Vienas minūtes laikā problēma tika novērsta, un viss notika korekti, atzīmē Sermole.
Saskaņā ar Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu mediju programmās un raidījumos nedrīkst ietvert sižetus, kas diskreditē Latvijas valstiskumu un nacionālos simbolus.
Geka stāstīja, ka starp padomes locekļiem izvērsušās diskusijas par viedokļu daudzveidības atspoguļošanu, tomēr tika nolemts, ka konkrētais intervētais cilvēks ar saviem izteikumiem ir diskreditējis Latvijas valsti. Turklāt padome uzskata, ka šajā gadījumā tika pārraidīts sižeta ieraksts, tādēļ šī viedokļa nonākšana ēterā nav bijusi nejauša.
Otra lieta ierosināta par kļūdainiem subtitriem vai daļēju to nenodrošināšanu 31.oktobrī seriālos «Likuma sargs» un «Sasisto lukturu ielas». Geka skaidroja, ka šādi pārkāpumi TV5 ēterā ir visai bieži, tādēļ padome lēmusi pievērst šim kanālam pastiprinātu uzmanību.
Plānots, ka tuvākajās sēdēs tiks uzaicināti kanāla pārstāvji, lai skaidrotu konstatētos pārkāpumus, pēc kuru uzklausīšanas padome pieņems lēmumu lietu izbeigt vai piemērot sodu.
Kā ziņots, šogad padome pret LNT un TV5 bija ierosinājusi vēl vairākas administratīvā pārkāpuma lietas, no kurām trīs izbeigtas bez sodu piemērošanas.
Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 21.pantā teikts, ka padomei ir tiesības uz laiku līdz septiņām dienām apturēt elektroniskā plašsaziņas līdzekļa darbību, ja tas gada laikā atkārtoti pārkāpis likumu. Savukārt padome var anulēt apraides atļauju vai retranslācijas atļauju, ja elektroniskais plašsaziņas līdzeklis trīs reizes gada laikā ir administratīvi sodīts par likuma pārkāpumiem.
Ref: 102.000.102.200