Ukrainas kara 16.diena: Krievija uzbrukusi jaunām pilsētām, pietuvojusies Kijivai, dzimtenē atgriezušies 215 000 ukraiņu

Ukrainā piektdienas, 11.marta, rītā pienāk ziņas, ka Krievija veikusi triecienus no gaisa pa jaunām Ukrainas pilsētām, kuras karadarbība līdz šim vēl nebija skārusi. Okupācijas spēkiem izdevies pavirzīties mazliet tuvāk galvaspilsētai Kijevai, bet dzimtenē no ārvalstīm atgriezušies ap 215 000 ukraiņu, vēsta, Ukrainas ziņu aģentūra Ukrinform un britu raidorganizācija BBC.

Pirmoreiz, kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, kas sākās 24.februārī, uzbrukumos no gaisa cietusi galējo ziemeļrietumu apgabala Volīnijas pilsēta Lutska, dienvidrietumu apgabala Ivanofrankivskas administratīvais centrs Ivanofrankivska un Dņipropetrovskas apgabala lielpilsēta Dņipro, kas atrodas valsts austrumu daļā.

Pilsētās lādiņi krituši rūpnīcu teritorijās un daudzdzīvokļu namu kvartālos. Raķešuzbrukums Dņipro pilsētā nogalinājis ne mazāk kā vienu cilvēku, Ivanofrankivskas mērs Ruslans Martsinkivs pavēstījis par vairākiem sprādzieniem pilsētā. Kā paziņojusi Ukrainas prezidenta kanceleja, Lutskā uzbrukumu rezultātā nācies apturēt divu centrālapkures katlumāju darbību.

Krievijai turpinot galvenos uzbrukuma viļņus vērst pret Ukrainas dienvidaustrumiem, ziemeļaustrumiem un Kijivu, okupācijas spēkiem izdevies par pieciem kilometriem pietuvoties Ukrainas galvaspilsētai, kuras tuvākajās piepilsētās notiek sīvas kaujas. Krievijas spēki ir izveidojuši uzbrukuma loku uz ziemeļiem no Kijivas, taču tiem nav izdevies pilsētu aplenkt. Pilsētas mērs Vitālijs Kļičko norādījis, ka galvaspilsētā ir veikti visi iespējamie aizsardzības darbi, ar šķēršļiem nostiprinātas ielas un ēkas, lai neļautu iebrucējiem ieņemt pilsētu.

Krievija paziņojusi, ka Ukrainas dienvidaustrumos tās spēki ir ieņēmuši stratēģiski svarīgo Volovahas pilsētu, kas atrodas uz ziemeļiem no Mariupoles.

Mariupole jau kopš marta sākuma atrodas Krievijas spēku aplenkumā un, pēc pilsētas mēra un Ukrainas valdības paustā, nepiekrīt humānās palīdzības ceļa izveidošanai, lai no lielpilsētas varētu izkļūt dzīvībai bīstamos apstākļos mītošie iedzīvotāji un pilsētā tiktu nogādāta pārtika, dzeramais ūdens, medikamenti un citas pirmās nepieciešamības lietas.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis iepriekš apgalvojis, ka Krievijas spēkiem ir skaidra pavēle turēt Mariupoli aplenkumā, savukārt Ukrainas puse cenšoties organizēt humānās palīdzības ceļus uz to.

Zelenska jaunākā uzruna par iedzīvotāju evakuāciju un humānās palīdzības organizēšanu ukraiņu valodā ar subtitriem angļu valodā. Ukrainas prezidents arī iekļāvis runā vēršanos pie Krievijas un tās iedzīvotājiem:

ANO Drošības padomē piektdien pēc Krievijas pieprasījuma sasaukta ārkārtas sēde, lai apspriestu Krievijas teikto, ka Ukrainas laboratorijās ar ASV finansējumu tiek izstrādātas sastāvdaļas ķīmiskiem ieročiem. Gan ASV, gan Ukraina ir noraidījusi šādu informāciju kā melus no valsts, kurai pēdējos desmit gados bijis raksturīgi būt saistītai ar aizliegtu ķīmisko ieroču izmantošanu.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Karš Ukrainā posta gan ukraiņu, gan lietuviešu dzīves. Cilvēku stāsti

Par spīti valstī notiekošajai karadarbībai un visām ciešanām un apdraudējumiem, ko tā rada, Ukrainā no ārvalstīm ir atgriezušies ap 215 000 pilsoņu, un aptuveni 80% no viņiem ir vīrieši, paziņojis Ukrainas Valsts robežsardzes preses pārstāvis Andrijs Demčenko.

Pretējā virzienā, uz ES dalībvalstīm un Moldovu turpinās intensīva iedzīvotāju izceļošana. «Pēdējā diennaktī robežu ir šķērsojuši aptuveni 118 000 cilvēku, protams, lielais vairums – sievietes un bērni,» tā robežsardzes pārstāvis Demčenko.

Ukrainā ir spēkā mobilizācija, kas paredz 18 līdz 60 gadus vecu vīriešu iesaukšanu kādā no militārajām struktūrām valsts aizsardzībai pret Krievijas iebrukumu valstī.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas