Ukrainā trešdienas, 16.marta, rītā vairākās vietās valstī sākti Ukrainas Bruņoto spēku pretuzbrukumi Krievijas okupācijas spēkiem. Mariupoles pilsētā ilgstoši aplenktajiem iedzīvotājiem steidzami nepieciešama medicīniskā palīdzība un pārtika, tikmēr karojošo pušu sarunās Krievija pagaidām nepiekāpjas Ukrainas prasībām, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform un britu raidorganizācija BBC.
«Aizsardzības spēku stāvoklis, situācija un rīcības raksturs aizvadītajā diennaktī nav būtiski mainījies,» paziņojis Ukrainas Bruņoto spēku ģenerālštābs. «Ukrainas Bruņotajiem spēkiem izdevās dot postošu triecienu okupantu karaspēka grupām īslaicīgi okupētajās Ukrainas teritorijās un atsevišķos apgabalos – sākt pretuzbrukumu.»
Iebrucējus vadošā Krievijas Aizsardzības ministrija savukārt mikroeumāru vietnē Twitter rakstījusi, ka Ukrainas Bruņoto spēku pozīcijas un bruņu transportieri apšaudīti no gaisa, no bezpilota lidaparātiem Inohodets. Maskava arī apgalvojusi, ka piegādājusi humāno palīdzību kaimiņvalstī, Harkivas reģiona Dergačevsku rajonā.
Naktī uz trešdienu turpinājušies raķešu uzlidojumi un artilērijas uzbrukumi Ukrainas pilsētām. Piemēram, Kijivā cietuši ne mazāk kā divi cilvēki, kad raķete trāpījusi kāda daudzdzīvokļu nama augšējā stāvā. Līdzīgi kā citos pēdējo dienu uzbrukumos dzīvojamo māju rajoniem Ukrainas pilsētās arī šajā cietusi augstceltne. Smagākie postījumi nodarīti 12 stāvu ēkai un blakus esošai deviņu stāvu ēkai, kur, pēc Ukrainas Valsts Glābšanas dienesta paustā, uzbrukuma brīdī bijuši māju iedzīvotāji. Sākotnējā informācija no glābējiem un ugunsdzēsējiem liecina, ka no raķešu triecienā cietušām ēkām evakuēti 35 cilvēki, no kuriem divi bijuši ievainoti.
Naktī uz trešdienu sprādziena trokšņi bijuši dzirdami arī austrumu pilsētā Zaporižjā, vēsta Ukrinform.
Situācija Mariupolē
No aktīvas karadarbības skartām lielpilsētām vissmagākā situācija saglabājas stratēģiskajā dienvidaustrumu ostas pilsētā Mariupolē, ko Krievijas karaspēks tur aplenkumā kopš marta pirmajām dienām. Kā ziņo BBC, tur lielas sabiedriskas ēkas pagrabā mitinās simtiem cilvēku un viņiem sāk beigties pārtika, daudziem arī vajadzīga steidzama medicīniskā palīdzība.
«Dažiem no šāviņa atlūzas ķermenī ir izveidojusies sepse,» intervijā BBC sacījusi Anastasija Ponomarjova, 39 gadus veca skolotāja, kura kara sākumā pameta Mariupoli, taču turpina sazināties ar pilsētā palikušajiem cilvēkiem.
Pienāk satraucošas ziņas no intensīvās terapijas slimnīcas Mariupoles tuvumā. Kāds tās darbinieks sacījis, ka Krievijas karaspēks izturas pret slimnīcas darbiniekiem kā ķīlniekiem. Krievijas karaspēks «piespiedis 400 cilvēkus no apkārtējām mājām sanākt mūsu slimnīcā».
Otrdien, 15.martā, turpinājusies arī cilvēku evakuācija no aplenktās Mariupoles. Pēc vietējo varasiestāžu paustā izceļojušas ap 2 000 automašīnu. Pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā pilsētā dzīvoja ap 400 000 cilvēku, no kuriem liela daļa ir pārcietuši intensīvu bombardēšanu no Krievijas karaspēka puses. Mariupoles pilsētas dome informējusi, ka tajā gājuši bojā vairāk nekā 2 000 civiliedzīvotāju.
Vēl otrdien amerikāņu raidorganizācija Fox News pavēstījusi, ka apšaudē pirmdien, 14.martā, nogalināti divi tās žurnālisti: video operators Pjērs Zakrzevskis (Pierre Zakrzewski) un ukraiņu korespondente Oleksandra Kuvšinova. Tas noticis Horenkā pie Kijevas. Uzbrukumā ievainots vēl viens žurnālists, kurš nogādāts slimnīcā.
«Ukrainas interešu panākšanai vajadzīgs laiks»
Otrdien notikušas kārtējās sarunas starp Ukrainas un Krievijas sarunu vedējiem. Nekādi būtiski pavērsieni tajās nav panākti, taču Ukrainas puse norādījusi, ka Maskavas pārstāvji sākuši runāt reālistiskāk.
Ukraina sarunās vēlas panākt uguns pārtraukšanu un Krievijas spēku iziešanu no valsts. Šai tēmai savā ikdienas uzrunā tautai pieskāries arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kurš sacījis, ka «Ukrainas interešu panākšanai vajadzīgs laiks». Video uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.
View this post on Instagram