Ukrainas vēstniecība brīdina par divām prokremliskām ukraiņu organizācijām Latvijā

Latvijā joprojām darbojas pretukrainiskās un prokrieviskās ukraiņu organizācijas, paziņojumā Facebook pauž Ukrainas vēstniecība Latvijā.

Vēstniecība «apliecina savu patiesu cieņu Latvijas valdībai, pašvaldību organizācijām un nevalstiskajām organizācijām (NVO) par aktīvu palīdzību, kas tiek sniegta Ukrainai Krievijas militāras agresijas apstākļos».

Ukraiņu diaspora Latvijā arī aktīvi pievienojas humānās palīdzības, kas tiek virzīta uz visvairāk kara skartiem Ukrainas reģioniem, vākšanas aktivitātēm.

Vienlaikus vēstniecība apgalvo, ka Latvijā ir tikai astoņas ukraiņu diasporas NVO, kas «ir pa īstam patriotiskās un pārdzīvo par Ukrainu». No tām piecas organizācijas apvienojas vienotājā organizācijā visā Latvijā – Latvijas ukraiņu konfederācijā Viče, kur darbojas zvanu centrs, loģistikas centrs, kā arī sadarbībā ar partnerības organizācijām Ukrainā humānās palīdzības Ukrainai transportēšanas līnija.

Vičes sastāvā ir biedrība Ukrainas Latvijas draudzība Jūrmalā, Latvijas ukraiņu jaunatnes biedrība Vektors Eiropā, Ukrainas kultūras centrs Džerelo Jelgavā, Rīgas Ukraiņu tautas teātris un Ukrainas Centrs jauniešiem un bērniem Latvijā.

Vēl trīs organizācijas – Latvijas Ukraiņu kongress, Ukrainas Atbalsta biedrība un Kultūras centrs Latvija – Ukraina – arī ir patriotiskās organizācijas un īsteno labdarību, bet darbojas bez mijiedarbības ar vēstniecību.

Taču Latvijā joprojām darbojas pretukrainiskās un prokrieviskās it kā ukraiņu organizācijas, kuras ir Latvijas Ukraiņu biedrību apvienības sastāvā Irinas Dukules vadībā, apgalvo vēstniecībā.

Šī apvienība esot izslēgta no Pasaules Ukraiņu kongresa, savukārt tās vadītājiem atņemts ārzemju ukraiņa statuss par viņu prokrieviskām darbībām.

Pēc vēstniecībā paustā, Latvijas Ukraiņu biedrību apvienības sastāvā ir Vangažu ukraiņu kultūrizglītības biedrība Jatraņ, Jēkabpils ukraiņu kultūrizglītības biedrība Javir, Ukraiņu sociālās izpētes centrs Etnikos, Ukraiņu kultūrizglītības biedrība Dnipro, Latvijas ukraiņu sieviešu apvienība, Liepājas ukraiņu kultūrizglītības biedrība Svitanok un Rēzeknes ukraiņu kultūrizglītības biedrība Vodograj.

Tāpēc Ukrainas vēstniecība aicina Latvijas valdību, pašvaldību organizācijas un NVO nereaģēt uz apvienības sastāvā esošo organizāciju aicinājumiem.

 

«Minēta struktūra var būt izmantota no ienaidnieka puses – Krievijas –, lai īstenotu provokatīvas darbības Latvijā,» paziņojumā pauž vēstniecība.

Latvijas Ukraiņu biedrību apvienība noraida Ukrainas vēstniecības pārmetumus par pretukrainisku un prokrievisku darbību, pauda Latvijas Ukraiņu biedrību apvienības priekšsēdētāja Irina Dukule.

Viņa skaidro, ka Latvijas Ukraiņu biedrību apvienībā darbojas 15 organizācijas un aptuveni 700 biedri un tā 30 gadu laikā ir sadarbojusies un uzturējusi izglītības un kultūras sakarus tikai ar Ukrainu, nevis Krieviju. «Mēs katru dienu raudam par Ukrainā notiekošo. Es ar saviem radiniekiem, kas dzīvo krievu armijas bombardētajā Mariupolē, nevaru sazināties kopš 1.marta. Mēs nevienā savā pasākumā neesam pauduši atbalstu Krievijas īstenotajai politikai Ukrainā, pat tādas domas nav bijis,» emocionāli stāsta Dukule.

Viņa skaidro, ka kopš 2019.gada, kad Latvijā ieradās Ukrainas vēstnieks Oleksandru Misčenko, vēstnieks cenšas iznīcināt Latvijas Ukraiņu biedrību apvienību, turklāt viņš to esot pat atklāti paudis.

Dukule atzīst, ka katru apvienības rīkoto pasākumu Ukrainas vēstnieks uztver ar aizdomām.

Ukraiņu biedrību apvienību zina un atbalsta Kultūras ministrija. Lielu projektu īstenošanai viņi rakstot projektus un saņemot atbalstu, kamēr mazākus pasākumus īstenojot par saviem personīgajiem līdzekļiem, uzsver apvienības priekšsēdētāja.

Pērn apvienība rīkojusi kursus, lai apgūtu prasmes darbam tiešsaistes režīmā. Siguldā notikusi liela konference, kurā piedalījušies ukraiņi no visas Latvijas. Tāpat īstenots projekts, kurā Igaunijas, Latvijas un ukraiņu bērni izzinājuši tradicionālos ornamentus. Latviešu un ukraiņu bērni mācījušies dzejoļus, dziesmas.

«Jā, mēs nestāvam ar plakātiem, jo mūsu biedrības statūti neparedz politisku darbību, taču vēstnieks mums to grib uzspiest. Mēs nedrīkstam pārkāpt Latvijas likumdošanu. Vēstnieks to var darīt savā zemē, ne Latvijā. Es došos pie juristiem, lai skaidrotu, vai viņam ir tādas tiesības mums kaut ko uzspiest,» stāsta Dukule.

Priekšsēdētāja uzskata, ka apvienība ir jāvērtē pēc paveiktajiem darbiem, kuru 30 gadu laikā neesot maz. Šķelt ukraiņus un nomelnot viņus pārstāvošās organizācijas esošajos kara apstākļos esot nepiedodami.

Viņa stāsta, ka kopš kara bēgļu ierašanās no Ukrainas, apvienībā nolemts organizēt viņiem palīdzību Latvijā, nodrošinot ar apģērbu, dzīvesvietu, darbu, transportu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas