Saeima ceturtdien, 17.decembrī, bez izmaiņām atbalstīja grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, kuru otrreizēju caurlūkošanu parlamentā prasīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.
Vienlaikus deputāti ceturtdien lēma uz gadu atlikt elektronisko plašsaziņas līdzekļu pāreju uz apraidi vienā valodā. Otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstītie grozījumi līdz 2017.gada 1.janvārim atliek spēkā stāšanās laiku normām par valodas lietojumu radiostacijās, informē Saeimas Preses dienests.
29.oktobrī trešajā – galīgajā – lasījumā Saeimā atbalstītie grozījumi paredz, ka radio programmām, kuru apraides atļaujā noteikts, ka radio programmas daļa valsts valodā nedrīkst būt mazāka par 51 procentu, jābūt izplatītām pilnībā valsts valodā.
Tiem tirgus dalībniekiem, kuri rēķinājušies ar iepriekš noteikto normu spēkā stāšanās datumu – 2016.gada 1.janvāri – un laikus pārreģistrējuši radio programmu apraides atļaujas, likumprojekts piedāvā pārejas periodu. Grozījumi paredz, ka elektroniskie plašsaziņas līdzekļi var saglabāt iepriekš izsniegtajā apraides atļaujā noteikto valodas lietojumu, par to līdz 2016.gada 15.janvārim paziņojot Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei.
Saeimas Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne iepriekš norādīja, ka pie jautājuma par valodas lietojumu radiostacijās plānots atgriezties pēc Satversmes tiesas sprieduma. Satversmes tiesa ierosinājusi lietu par Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā noteikto radioprogrammu valodas regulējuma izmaiņu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei.
Laizāne arī uzsvēra, ka jautājums par valodas lietojumu radioprogrammās neietekmē Saeimā 2014.gada 23.oktobrī apstiprinātos grozījumus. Tie paredz, ka ne mazāk kā 90 procentiem programmas satura ir jābūt radītam Latvijā. Šī prasība attieksies uz visiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem – arī tiem, kuri apraides atļaujas saņēmuši pirms šo prasību spēkā stāšanās dienas.
BNN jau vēstīja, ka likumdošanas procesā politiķu vārdus un darbus bieži kontrolē biznesa intereses. Esošais likuma variants ir neizdevīgs vienam no lielākajiem spēlētājiem radio tirgū – Krievijas hītu radio, jo liek tam mainīt biznesa koncepciju un raidīšanas valodu. Šo grozījumu izstrādē Nacionālas plašsaziņas līdzekļu padomes uzdevumā piedalījās advokāts Edgars Briedis, kas vienlaikus ir arī Radio Skonto pārstāvis.
Šogad mainīt Krievijas hītiem neizdevīgo likumu pieteicās Saeimas deputāts Armands Kauze. Zaļo un zemnieku savienības biedrs Ričards Zakss ir Krievijas hītu līdzīpašnieks. Viņš apvienībai ziedojis arī prāvas naudas summas. Turklāt cita Zaksam un Polim piederošā radio – Super FM, ir gluži kā zaļzemnieku publicitātes platforma – regulārs raidījums ir gan veselības ministram Guntim Belēvičam, gan Aivaram Lembergam.
Latvijas Televīzijas raidījums de facto vērš uzmanību uz to, ka liela daļa no Krievijas hītu radio satura ir Krievijas Russkoje radio raidījumi. Russkoje radio pašlaik ir pārdošanas procesā, drīz kļūs par Krievijas valsts uzņēmuma Goskoncert daļu un ietilps tā sauktajā «patriotiskajā holdingā», kas realizēšot «ideoloģiskus mērķus».
Ref: 102.000.102.11416