Latvijas komercbanku sektorā pērn turpinājās jau 2010. gadā vērojamā svarīgāko darbības rādītāju uzlabošanās. Banku sektors ir kā tautsaimniecības spogulis, kas parāda Latvijas ekonomikas atveseļošanās procesu.
Līdz ar lielāku ekonomisko aktivitāti pieaug pieprasījums pēc kredītiem, īpaši tas sakāms par korporatīvo sektoru, savukārt kredītu pieprasījums no mājsaimniecībām joprojām ir būtiski mazāks nekā pirms trim četriem gadiem. 2012. gadā varētu saglabāties līdzīgas tendences – no jauna izsniegto kredītu apjomā lielākais īpatsvars būs uzņēmumiem izsniegtajiem kredītiem, informē Latvijas Komercbanku asociācijas komunikācijas speciāliste Baiba Melnace.
No jauna izsniegto kredītu apjoms 2011.gadā bija 1,5 miljardi latu, depozītu apjoms saglabājās stabils (mīnus 0,4%, salīdzinot ar 2010. gadu). Zaudējumu apjoms saruka uz pusi no 364 miljoniem latu 2010. gadā līdz 179 miljoniem latu 2011.gadā. Turklāt neiekļaujot Latvijas Krājbankas un Parex bankas zaudējumus, sektors nopelnīja 97 miljonus latu. Tātad, izslēdzot no aprēķiniem uzņēmumus, kuri Latvijas uzņēmumiem finanšu pakalpojumus šobrīd faktiski vairs nesniedz, nozare kopumā ir darbojusies rentabli.
2012. gadā ar strauju kopējā kredītportfeļa pieaugumu vēl nevar rēķināties, gan tāpēc, ka pasaules ekonomikas nestabilitātes viļņa dēļ atkal nedaudz pieaugusi mājsaimniecību un uzņēmumu piesardzība, gan tāpēc, ka naudas resursu cena pašām bankām 2011. gadā būtiski pieauga. Taču šī gada laikā vēl vairāk būs pavirzījies uz priekšu tālākas ekonomikas izaugsmes pamatu veidošanai ļoti būtiskais mājsaimniecību un uzņēmumu bilanču sakārtošanas process, veidojot priekšnosacījumus kreditēšanas pieaugumam turpmākajos gados.
Pakāpeniska situācijas uzlabošanās vērojama arī kavēto maksājumu dinamikā, samazinoties kavēto kredītu īpatsvaram kopējā banku kredītportfelī.
Bankas turpina stiprināt savu kapitāla bāzi un palielināt savu kapitālu, tāpēc banku sektora kapitāla pietiekamības rādītājs vairāk nekā divas reizes pārsniedz minimālo kapitāla pietiekamības rādītāju un 2011. gada beigās bija 17,4%.
Ref: 102.000.102.953