Visā pasaulē otrdien, 22.martā tiek atzīmēta ikgadējā Pasaules ūdens diena. Šogad tā veltīta tēmai – Ūdens un darbs ar mērķi pievērst uzmanību tiem, kuru ikdienas nodarbošanās saistīta ar ūdeni, tā piegādi un izmantošanu.
Latvijā dzeramo ūdeni galvenokārt iegūst no pazemes ūdens avotiem, kuru krājumi pilnībā nodrošina iedzīvotājus ar dzeramo ūdeni. Izvērtējot dzeramā ūdens uzraudzības rezultātus, secināts, ka vairāk nekā 80% Latvijas iedzīvotāju saņem labas kvalitātes un visām normatīvajām prasībām atbilstošu dzeramo ūdeni. Kopš 2006.gada dzeramā ūdens ķīmiskā kvalitāte ar katru gadu uzlabojas. 2015.gadā samazinājusies ūdens ķīmiskās kvalitātes rādītāju neatbilstība no 16,1% neatbilstošu paraugu 2014.gadā līdz 14% paraugu 2015.gadā.
2015.gadā peldvietu ūdens kvalitātes monitorings veikts pavisam 55 peldvietās – 33 jūras piekrastes peldvietās, 16 ezeru un ūdenskrātuvju peldvietās, kā arī sešās upju peldvietās. Katrā peldvietā valsts monitoringa programmas ietvaros tika ņemti pieci ūdens paraugi sezonas laikā no 15.maija līdz 15.septembrim, pirmo paraugu ņemot īsi pirms peldsezonas sākuma. Tāpat kā iepriekšējos gados, daļa pašvaldību bija organizējušas un finansējušas paraugu ņemšanu peldvietās, kuras nav iekļautas oficiālo peldvietu sarakstā. Kopumā 20 pašvaldības vairāk nekā 100 neoficiālajās peldvietās monitorēja peldūdens kvalitāti par saviem līdzekļiem, informē Veselības inspekcija.
Salīdzinot ar 2014.gadu, peldvietu ūdens kvalitāte kopumā ir uzlabojusies gan jūras piekrastes, gan iekšzemes ūdens peldvietās. 36 peldvietās ūdens ilglaicīgā kvalitāte vērtējama kā izcila, deviņās – kā laba. Desmit peldvietām, kurām vēl nav savākti četru peldsezonu ūdens kvalitātes dati (jaunās peldvietas), kvalitātes klase netika noteikta.
Kvalitatīvs un drošs ūdens ir viens no labas veselības garantiem un tā loma dzīvības procesu nodrošināšanā ir nenovērtējama, tādēļ jāatzīmē, ka diennaktī organisma fizioloģisko procesu nodrošināšanai pieaugušam cilvēkam nepieciešams uzņemt 2 – 3 litrus ūdens, bet daudzkārt lielāks ūdens daudzums nepieciešams kvalitatīvas dzīves vides un higiēnas prasību nodrošināšanai – līdz pat 200 litriem diennaktī. Patērētājs ūdens kvalitāti subjektīvi var novērtēt pēc ūdens krāsas, garšas, smaržas un duļķainības, tomēr jāatceras, ka katram cilvēkam sajūtas un uztvere var būt atšķirīgas un to, cik drošs ir dzeramais ūdens un peldvietu ūdens, pilnībā novērtēt tikai pēc izskata nav iespējams, norāda Veselības inspekcija.
Ref: 102.000.102.12225
Tikai ne no Rīgas ūdens.
Rīdzinieki spiesti pirkt dārgo Vendenes ūdeni bet daudzi, arī es, pērk 5 l. Cido, RIMI vai Lāses plastmaseni…