Pandēmijas laikā vājdzirdīgie sastopas ar psiholoģiskām grūtībām, kuru risināšanai papildu bremzējošs faktors ir atbilstošu psihologu trūkums, tādēļ Lietuvā šobrīd savu darbu aktīvāk veic psihologi ar zīmju valodas zināšanām, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.
Kopš septembra četri Lietuvas Vājdzirdīgo biedrības (LVB) psihologi, kuri pārvalda zīmju valodu, dažādās vietās valstī sniedz bezmaksas individuālās un grupu konsultācijas gan klātienē, gan attālināti.
Lasiet arī: Ar COVID-19 inficētie Baltijā pēdējās 24 stundās. Latvijā – 453, Lietuvā – 1 433, Igaunijā – 132
Psihologi norādījuši, ka patlaban valstī ir liela vajadzība pēc konsultācijām, ko speciālisti sniedz nepastarpināti, nevis ar zīmju valodas tulka palīdzību. Iepriekš Lietuvā vairumam vājdzirdīgo, kuri vērsušies pēc psiholoģiskas palīdzības, savas emocijas un pārdzīvojumi bijuši jāatklāj ne tikai speciālistam, bet arī tulkam.
Donāta Lukošiene (Donata Lukošienė), viena no zīmju valodas psihologiem norādījusi, ka šādu speciālistu ir maz, un to ierobežotais loks neļauj specializēties uz palīdzību konkrētām vecuma grupām, kā tas ir starp dzirdīgajiem. Pandēmijas laikā galvenās problēmas, ar kurām saskaras vājdzirdīgie Lietuvā ir vientulība, satraukums un nenoteiktība, turklāt palīdzība bieži tiek lūgta tikai galējas nepieciešamības gadījumā.
«Vājdzirdīgo un dzirdīgo cilvēku attieksme pret psiholoģisku palīdzību ir diezgan līdzīga.
Vairums klientu lūdz palīdzību tikai pēc citu cilvēku vai iestāžu iejaukšanās, vai arī, kad problēma kļuvusi neizturama,» tā LVB zīmju valodas psiholoģe Donāta Lukošiene.
Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1263303/psychologists-step-up-support-for-deaf-people-in-lithuania-amid-pandemic