Valdība akceptē izmaiņas mirkouzņēmumu nodokļa likumā

Ministru kabineta (MK) sēdē otrdien, 22.septembrī,  izskatītas un atbalstītas izmaiņas mirkouzņēmumu nodokļa likumā. Tās paredz pakāpeniski ieviest minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) gan mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju darbiniekiem, gan darba ņēmējiem, kuri strādā pie darba devējiem, kas maksā nodokļus vispārējā kārtībā.

Minimālā valsts sociālās apdrošināšanas obligātā iemaksa tiks ieviesta, sākot ar 2017.gadu, nodrošinot 2016.gadā darba devējiem iespēju izvēlēties savai saimnieciskajai darbībai atbilstošu nodokļu maksāšanas režīmu un pielāgot programmatūru atbilstoši jaunajam regulējumam, savukārt valsts iestādēm – laiku informācijas sistēmu pielāgošanai. 2017.gadā būs pārejas periods, uzsākot iemaksu veikšanu no trim ceturtdaļām minimālās algas. Savukārt 2018.gadā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas paredzēts veikt no pilnas minimālās algas (2015.gadā minimālā alga ir 360 eiro, tad pilna minimālā obligātā sociālās apdrošināšanas iemaksa būtu 122 eiro apmērā).

Grozījumi mikrouzņēmumu nodokļa likumā skatāms kopā ar grozījumi likumā par valsts sociālo apdrošināšanu. Tā mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu valsts sociālās apdrošināšanas politiku, paredzot mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju darbiniekiem, kuri aktīvi piedalās ekonomiskajā dzīvē, vismaz minimālu valsts sociālās apdrošināšanas līmeni, un novērst mikrouzņēmumu nodokļa režīma izņēmuma modeļa izmantošanu nodokļu optimizācijas nolūkā, skaidro Finanšu ministrija.

Likumprojekts paredz, ja 2016.gada 1.janvārī ir stājušies spēkā grozījumi likumā par valsts sociālo apdrošināšanu, kuri noteic, ka par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju darbiniekiem valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas jāveic no minimālā obligātā sociālās apdrošināšanas iemaksu objekta, ar 2017.gada 1.janvāri sašaurināt mikrouzņēmumu nodokļa tvērumu, izslēdzot no tā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, nosakot, ka mikrouzņēmumu nodoklis ietver uzņēmumu ienākuma nodokli un iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), tostarp IIN daļu par darbinieku (arī īpašnieku), kā arī uzņēmējdarbības riska nodevu. Tāpat arī rakstveidā informēt mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieku, ka darba devējs par to maksās mikrouzņēmumu nodokli, kas ietver IIN daļu par darbinieku, un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kas tiek veiktas atbilstoši likumā par valsts sociālo apdrošināšanu noteiktajam, kā arī informēt par mikrouzņēmuma darbinieka tiesībām brīvprātīgi pievienoties valsts sociālajai apdrošināšanai atbilstoši likumā par valsts sociālo apdrošināšanu noteiktajam. Kā arī mainīt mikrouzņēmumu nodokļa likmi mikrouzņēmuma apgrozījumam līdz 7 000 eiro – 5% apmērā, bet apgrozījumam no 7 000,01 līdz 100 000,00 eiro par mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības pirmo, otro un trešo taksācijas gadu kopš mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanas – 5%, bet sākot ar saimnieciskās darbības ceturto taksācijas gadu kopš mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanas – 8% apmērā.

Tāpat ar izmaiņām paredzēts mainīt mikrouzņēmumu nodokļa sadali pa budžeta kontiem: izslēgt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kontu un novirzīt lielāko daļu mikrouzņēmumu nodokļa iedzīvotāju ienākuma nodokļa kontā.

Ref: 102.000.102.10754

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas