Valsts darba inspekcija šogad saņēmusi 4 900 sūdzības par darba tiesību pārkāpumiem, un, ja pērn cilvēki galvenokārt sūdzējās par to, ka tiek atlaisti no darba, šogad – ka nesaņem atalgojumu, norāda Valsts darba inspekcijas direktors Arnis Luhse.
Šogad saņemto sūdzību skaits visdrīzāk būs tāds pats kā pērn, varbūt pat nedaudz zemāks. Jāpiezīmē gan, ka par darba drošību sūdzas vien 4%, visi pārējie iesniegumi attiecas uz darba tiesībām, atzīst Luhse.
Viņš piebildis, ka ilgākais laika posms, kad cilvēkam, kas vērsies VDI, nav izmaksāta alga, bijis septiņi mēneši.
Viens no variantiem, kā cīnīties ar uzņēmumiem, kas darbiniekiem neizmaksā algas, varētu būt uzņēmuma darbības apturēšana uz kādu laiku. Nomainoties jaunajam tieslietu ministram, pārrunas par šādu iespēju ir pārtrūkušas, taču VDI tās plāno uzsākt no jauna, uzsvēris Luhse.
Viņš atklājis, ka ik dienu uz diviem VDI konsultatīvajiem telefoniem tiek saņemti aptuveni 500 zvanu, kas nozīmē, ka katras piecas minūtes tiek saņemts zvans attiecībā uz darba tiesību pārkāpumiem.
Gada laikā šādu konsultāciju ir bijis 26 000, pērn – 27 000.
Eksperts atzīst, ka Latvijā, līdzīgi kā tas jau ir Igaunijā, vajadzētu ieviest Darba tiesas, tad sūdzību izskatīšana noritētu daudz ātrāk.
Tāpat viņš atzina, ka VDI 23 inspektori valsts budžetā ienes 1,5 miljonus latu, jo 30% uzņēmumu, kas pieķerti nelegālā darbinieku nodarbināšanā, pēc tam slēdz līgumus un turpmāk godprātīgi un likumīgi darbiniekiem sāk izmaksāt algas. Ļoti liela nelegālā nodarbinātība novērota pakalpojumu biznesā – frizētavās, solārijos un skaistumkopšanas salonos. No pirms kāda laika 35 veiktiem reidiem, nelegāli nodarbināti cilvēki atklāti pilnīgi visos gadījumos. Tādēļ VDI nākamgad plāno šim sektoram pievērsties daudz nopietnāk.
Good point. I hadn’t tuhgoht about it quite that way. :)